banner4

ELON MUSK, STARLINK UYDULARI ÜZERİNDEN İLK TWEETİNİ ATTI

SpaceX CEO'su Elon Musk geçtiğimiz günlerde uzaya fırlatılan 60 adet Starlink uydusunu kullanarak ilk tweetini attı!

banner60
ELON MUSK, STARLINK UYDULARI ÜZERİNDEN İLK TWEETİNİ ATTI
banner61
banner62
banner63
SpaceX CEO'su Elon Musk geçtiğimiz günlerde uzaya fırlatılan 60 adet Starlink uydusunu kullanarak ilk tweetini attı!  Olay sonrası Starlink uydularının tamamlanmasına az bir süre kaldığını söyleyen şirket yetkilileri büyük heyecan yarattı.

Elon, paylaşımında "Bu tweet'i Starlink uydusu üzerinden gönderiyorum" ifadesini kullandı. Bir kaç dakika sonrasında ise kendi attığı tweet'e "Vay be, çalıştı!" şeklinde yorum yaptı.

Starlink nedir?


SpaceX, fiberoptik kablo ve baz istasyonu olmaksızın uydu üzerinden internete girme olanağı sağlayacak Starlink projesi için 2020 yılına kadar uzaya 12 bin adet uydu fırlatmayı amaçlıyor. Firma böylece internet erişiminin olmadığı çöl, okyanus gibi dünya coğrafyasındaki en ücra köşelerde bile en az 1 Gbps'ye varan hızda sanal aleme bağlantı olanağı sağlayacak.

Bağlantı hızının 3 Gbps'e kadar çıkabileceği Starlink teknolojisiyle özellikle Afrika, Asya ve Güney Amerika'da internet erişimin olmadığı gelir seviyesi düşük coğrafyalarda insanlar hızlı ve ucuz internet hizmetinden yararlanabilecek.

Projenin ilk evresinin başlayabilmesi için Dünya'nın alt yörüngesine en az 420 uydunun daha konuşlandırılması gerekiyor. İlk işlevsel uyduların ise 2020 yılında fırlatılması bekleniyor.

2002 yılında Güney Amerika asıllı ABD'li girişimci Elon Musk tarafından kurulan SpaceX, ABD Ulusal İletişim Komisyonu'ndan söz konusu uyduların bin 1.150 kilometre yerine Dünya'nın alt yörüngesinde etkin olabilmesi için nisan ayının sonunda izin almıştı.

 
Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2019, 16:32
banner65
banner117
banner139
banner125
banner126
banner127
banner124
banner140
banner67
SIRADAKİ HABER