Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Deren Oygar, Yeni Girne Hastanesi’nin bu yılın Kasım ayında biteceğini belirterek, "Türkiye ile KKTC arasında imzalanan protokolde yer alan donanım desteği inşaat tamamlanınca alınacak" dedi. Oygar, hastane inşaatının Kasım ayına yetişmemesi durumunda donanım desteğinin 2024 yılına da aktarılabileceğini, bu konuda bir problem olmadığını söyledi.

KKTC ile Türkiye arasında imzalanan protokolde, yapımına devam edilen Girne Hastanesi’nin donanımının Ocak 2023’te Türkiye tarafından karşılanacak olmasına yönelik bir açıklama yer alırken, hastane ihalesinin Kasım 2022’de tamamlanması, “Hastane donanım bütçesi kaybedilecek mi?” sorusunu da beraberinde getirdi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Deren Oygar, donanım desteğinde bir sıkıntı yaşanmayacağını kaydederken, hastanenin Kasım 2023’te bitmesini beklediklerini söyledi.

KKTC-Türkiye arasında imzalanan Mali İş Birliği Protokolü’nde “Yeni Girne Hastanesi’nin tamamlanmasının ardından donanım desteği verilecektir.” ifadesi yer alıyor.

Proje bitiş tarihinin Ocak 2023 olarak verilmesine karşın, ihale sürecinin Kasım 2022’de sonuçlanması, “Hastane donanım bütçesi kaybedilecek mi?” sorusunu da beraberinde getirdi.

“HASTANE TAMAMLANDIKTAN SONRA DONANIM DESTEĞİ GELECEK, BİR SIKINTI YAŞANMAYACAK”

Deren Oygar, Yeni Girne Hastanesi’nin bu yıl Kasım ayında tamamlanmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti'nden donanım desteği geleceğini ve bir sıkıntı yaşanmayacağını söyledi.

Oygar, öte yandan hastanenin Kasım ayında bitmemesine karşın Mali İş Birliği Protokolü’nün 2024 yılına da aktarılabileceğini ve herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını ve Türkiye Cumhuriyeti'nin diğer yılda donanım desteği sağlayacağını ifade etti.