banner4

DR.MEHMET ÖZ: KAHVALTI YAPMAK YASAKLANMALI

banner60
DR.MEHMET ÖZ: KAHVALTI YAPMAK YASAKLANMALI
banner61
banner62
banner63

Dünyanın en popüler doktorları arasında yer alan Mehmet Öz'den dikkat çeken bir açıklama geldi. TMC Dergisi'ne konuşan Mehmet Öz, kahvaltı yapmanın yasaklanması gerektğini ve kahvaltının gereksiz olduğunu söyledi. Mehmet Öz, 'günün en önemli öğünü' olarak gösterilen kahvaltının tamamen reklam aldatmacası olduğunu öne sürdü.

Dr. Mehmet Öz, TMC Dergisi'ne bir röportaj verdi. Burada çarpıcı açıklamalarda bulunan Mehmet Öz, yıllardır kahvatı için 'kullanılan günün en önemli öğünü' ifadelerinin tamamen reklam aldatmacası olduğunu söyledi. Ezber bozan bir açıklamanın altına imza atan Mehmet Öz, kahvaltı yapmayın dedi. 

Özellikle ABD'deki televizyon programlarında sıkça boy göstermesiyle bilinen Dr. Mehmet Öz, 'kahvaltıyı hayatımızdan çıkarmalıyız' şeklinde algılanan bu radikal açıklamalarını TMZ Dergisi ile yaptığı bir röportajda yaptı. Gelin Dr. Öz’ün bu ezber bozan açıklamalarına daha yakından bakalım.

Dr. Öz’e göre kahvaltı, günün en önemli öğünü değil:

Kahvaltı yapmanın gereksiz olduğunu düşünen Dr. Mehmet Öz, yaptığı çarpıcı açıklamalarda “Bence 2020’de yapılacak ilk şeylerden biri kahvaltıyı yasaklamak olmalı. Kahvaltı yapmamız gerektiğini düşünmüyorum, bu bir reklam aldatmacası. Ne yazık ki onlarca yıldır bu konudaki dogmaların birçoğu reklamlardan çıktı ve bunlar aslında sağlığımız hakkındaki gerçeklere dayanmıyordu” ifadelerini kullandı.

“Madem kahvaltı olmayacak, günün ilk öğününü ne zaman yapacağız?” derseniz de Mehmet Öz’e göre yapmamız gereken en akıllıca şey, kahvaltıyı tamamen hayatınızdan çıkarmak ve ilk yemeğinizi gerçekten acıktığımızda yemek. Pek çok insanın sabah uyandığında yaptığı ilk şeyin aç olmasa bile 'kahvaltı yapmak' olduğunu belirten Dr. Mehmet Öz, bunun yerine haftanın her günü 'brunch' yapmanın çok daha sağlıklı olduğunu söylüyor.

Sabahları açlık yaşayanlar hakkında da konuşan Öz, bu durumun muhtemelen bir anda yemek yemeyi kesmek nedeniyle olduğunu belirtiyor. Dr. Öz, gece yenen kızartma gibi yüksek karbonhidratlı besinlerin de açlıkta etkili olduğunun altını çiziyor. Tüketilen bu yüksek karbonhidratlı besinler, vücudun insülin direncini düşürüyor ve ertesi sabah yoğun bir açlık hissiyle uyanıyoruz.

Yapılan araştırmalar neticesinde çoğu uzman, kahvaltının isteğe bağlı olması gerektiğini düşünüyor. Kahvaltı yapıp yapmayacağımıza gelinceyse Dr. Mehmet Öz, bunu yapmaya devam etmemiz gerektiğini ancak vakit olarak biraz daha sonraya almamızı tavsiye ediyor. Dr. Mehmet Öz’e göre kahvaltının tam anlamıyla doğru olabilmesi için doğru zamanda yapılması gerekiyor. 

banner65
banner117
banner139
banner125
banner126
banner127
banner124
banner140
banner154
banner160
banner161
banner163
banner166
banner167
banner67
SIRADAKİ HABER