banner4

İRAN'DAN FÜZE İTİRAFI ! YANLIŞLIKLA VURDUK !

banner60
İRAN'DAN FÜZE İTİRAFI ! YANLIŞLIKLA VURDUK !
banner61
banner62
banner63

İran Genelkurmay Başkanlığı: Uçak yanlışlıkla füze ile vuruldu

İran’ın başkenti Tahran’da kalkıştan kısa süre sonra düşen ve 82’si İran’lı, 63’ü Kanada’lı 176 kişi hayatını kaybettiği Boeing 737 yolcu uçağının İran tarafından insan hatasıyla kazara vurulduğu duyuruldu. Konuya ilişkin açıklama yapan İran Genelkurmay Başkanlığı ve İran Devlet Televizyonu uçağın insan hatası sonucu füze ile vurulduğunu belirtti. İran Cumhurbaşkanı Ruhani uçağın düşürülmesinin büyük bir trajedi ve affedilemez bir hata olduğunu söyledi. İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif ise sosyal medya hesabı Twitter'da yaptığı paylaşımda 'ABD'nin kriz zamanı neden olduğu insan hatası felakete yol açtı, ölenlerin ailelerinden özür ve başsağlığı diliyoruz' ifadelerini kullandı. İran, füzeyle düşürülen Ukrayna uçağının kara kutusunu Fransa'ya göndereceğini açıkladı.

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı'ndan kalkan Boeing 737 tipi yolcu uçağı İran'ın, ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü'nü onlarca balistik füzeyle vurmasından saatler sonra düşmüş, uçaktaki 176 yolcudan kurtulan olmamıştı.

Uçağın nasıl ve kim tarafından düşürüldüğü son günlerde gündem maddesi haline gelmişken İran Genelkurmay Başkanlığı ve İran Devlet Televizyonu konuya ilişkin açıklama yaptı ve İran uçağın yanlışlıkla vurulduğunu kabul etti.

İran'da düşen yolcu uçağındaki 176 kişi hayatını kaybetti.

İran'ın başkenti Tahran'da düşen Ukrayna Havayolları'na ait yolcu uçağında bulunan 176 kişi hayatını kaybetti. Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadim Prystaiko, Tahran'da düşen uçakta 82 İran, 63 Kanada, 11 Ukrayna, 10 İsveç, 4 Afganistan, 3 Almanya ve 3 İngiltere vatandaşının bulunduğunu bildirdi.

İran Genelkurmay Başkanlığı ve İran Devlet Televizyonu tarafından yapılan açıklamada Ukrayna Havayollarına ait uçağın yanlışlıkla füze isabet etmesi sonucu düştüğü duyuruldu.

banner65
banner117
banner139
banner125
banner126
banner127
banner124
banner140
banner154
banner160
banner161
banner163
banner166
banner167
banner67
SIRADAKİ HABER