banner4

İSTATİSTİK KURUMU, HANEHALKI İŞ GÜCÜ ANKETİNİ “TELEFONDA VERİ DERLEME” YÖNTEMİYLE UYGULAYACAK

Hanehalkı İş Gücü Anketi, covid-19 salgını nedeni ile telefon aracılığıyla gerçekleştirilecek.

banner60
İSTATİSTİK KURUMU, HANEHALKI İŞ GÜCÜ ANKETİNİ “TELEFONDA VERİ DERLEME” YÖNTEMİYLE UYGULAYACAK
banner61
banner62
banner63

İstatistik Kurumu, Hanehalkı İş Gücü Anketini Koronavirüs (kovid-19) salgını ile mücadele kapsamında, kamu sağlığı ve çalışanlar açısından risk oluşturmamak için 19 Ekim –1 Kasım arasında “telefonda veri derleme” yöntemiyle gerçekleştireceğini duyurdu.

Kurum Müdürü Türel Özer Öksüzoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Hanehalkı İş Gücü Anketinin "örnekleme" yöntemiyle gerçekleştirilen bir araştırma olduğunu, KKTC genelinde 4 bin 32 hanehalkı ile görüşüleceğini kaydetti.

Özksüzoğlu, Hanehalkı İş Gücü Anketi ile nüfusun iş gücü açısından durumunun belirlenmesi ile istihdamda olanlara ve işsizlere ilişkin detaylı bilgilerin derlenmesinin amaçlandığını, belirtti.

Kurumun görevlendirdiği anketörlerin, tesadüfi olarak örneğe seçilen hanelere telefonla ulaşarak aldıkları cevaplar doğrultusunda anket formunu dolduracaklarını belirten Özksüzoğlu, anket kapsamındaki soruların büyük bir kısmının anketin referans dönemi olarak belirlenen ve 2020 yılının 42. haftasını kapsayan 12– 18 Ekim tarihleri arasındaki iş gücü durumuna yönelik olacağını ifade etti.

Bu araştırma için seçilen hanelerin ülkedeki tüm haneleri temsil etme özelliğine sahip olduğundan verilecek bilgilerin ülke genelinde onlarca hane halkını temsil edeceğini kaydeden Özksüzoğlu, bilgi verecek olan hane halkı bireylerinin gereken titizliği göstermeleri ve anketörlere yardımcı olmaları gerektiğini belirtti.

Öksüzoğlu, anket uygulanacak hanelere, kurumda kayıtlı cep telefonları üzerinden bilgilendirme mesajı gönderileceğini ifade etti.

Öksüzoğlu, “Yaşanan bu zorlu sürecin ülkeye etkilerini daha iyi gözlemleyebilmek ve gerekli önlemlerin hassasiyetle alınabilmesini sağlamak için, istatistik üretim sürecinin aksatılmadan devam ettirilmesi gerekliliğini bir kez daha kamuoyunun bilgisine getirir, tüm vatandaşlarımıza istatistik üretimi süreçlerinde gösterecekleri iş birliği ve destek için teşekkür ederiz” dedi. 

banner65
banner117
banner139
banner125
banner126
banner127
banner124
banner140
banner154
banner160
banner161
banner163
banner166
banner167
banner67
SIRADAKİ HABER