banner4

KTÖS, "ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERE PCR TESTİ YAPILMASI" TALEBİNİ YİNELEDİ

Maviş, seçimlere gösterilen özenin; öğrenci ve öğretmenlere gösterilmesini istediklerini kaydederek "PCR testi talebimizi yineliyoruz” dedi.

banner60
KTÖS, "ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERE PCR TESTİ YAPILMASI" TALEBİNİ YİNELEDİ
banner61
banner62
banner63

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) son altı ay içerisinde “seçim için her şey mÜbahtır” anlayışının had safhaya çıktığını, sorumsuzluğun önüne geçebilecek mekanizmaların yetersiz kaldığını savundu.

KTÖS Eğitim Sekreteri Murat Maviş, yaptığı yazılı açıklamada; Başbakan Tatar’ın toplumun iradesini yok sayan tavır sergilediğini iddia ederek, bunun “siyasetin içine düştüğü bulanıklığın göstergesi olduğunu” ileri sürdü.

Maviş: “Son altı aydır salgın süreci yönetimi yerine ‘seçim süreci’ yönetimine odaklanan Hükümet, okulların sağlıklı ve güvenli açılımı ile ilgili şeffaf kararlar üretememiştir” dedi. 

“Gerek hükümetin gerekse Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin eğitim ile ilgili aldığı kararların okullarda karmaşaya neden olduğunu; faaliyetlerin sürdürülmesini zorlaştırdığını” belirten Maviş, Komitenin özel gereksinimli bireyler ve okul öncesi öğrenciler için aldığı kararların eğitim adına "endişe verici" olduğunu belirtti.

“SEÇİM İÇİN DEĞİL; EĞİTİM İÇİN PCR TESTİ”
Hükümet ve Komitenin, sağlıklı ve güvenli okullar oluşturabilmek için öğretmenlere ve öğrencilere random PCR testi yapılması talebini göz ardı ettiğini; seçimlerde görev alacak binlerce kişiye ise ücretsiz PCR testi yapma kararı aldığını belirtti.

Maviş, seçimlere gösterilen özenin; öğrenci ve öğretmenlere gösterilmesini istediklerini kaydederek "PCR testi talebimizi yineliyoruz” dedi.

Temel Sağlık Dairesi yetkililerinin, okulları gezip denetlemediğini ve alınan önlemler ile gönderilen temizlik malzemelerinin yeterliliği konusunda görüşünü söylemediğini kaydeden Maviş, bir an önce şeffaflık adına denetimlerin yapılması gerektiğini ifade etti.

Öğrenci başına yarım ölçek el dezenfektanı ve yüzey temizleyici ile birlikte birer maske gönderilen okullara, seçim sandıkları kurulacağını ve seçim gününde binlerce kişinin okulları ziyaret edeceğini hatırlatan Maviş, bu yoğunluğun, okullardaki sağlık ve güvenlik önlemleri ile ilgili zaaf oluşturacağını belirtti.

Sağlık Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) temizlik ile ilgili önlem aldığını iddia etse de, ertesi gün okullarda sıkıntılar baş göstereceğini iddia eden Maviş, yetkili kurumların aldığı önlemlerle ilgili topluma şeffaf bilgi vermesi ve okullara ek hijyen malzemesi göndermesi gerektiği görüşünü bildirdi.
    
Maviş: “Bu anlamda okul yöneticilerimize çağrımız, çocuklarımızın kullanacağı yarım ölçek hijyen malzemelerini ertesi günü düşünerek seçim için kullandırmamaları ve kendi önlemlerini almalarıdır” şeklinde konuştu.

banner65
banner117
banner139
banner125
banner126
banner127
banner124
banner140
banner154
banner160
banner161
banner163
banner166
banner167
banner67
SIRADAKİ HABER