banner4

ÖZEL SEKTÖR EMEKÇİLERİNİN GÜNDEN GÜNE DAHA DA YOKSULLAŞTIĞINI BELİRTTİ

8 sendika, özel sektör emekçilerinin günden güne daha da yoksullaştığını, asgari ücrete ise 1 Şubat 2020 tarihinden bu yana artış yapılmadığını belirterek tepki gösterdi.

banner60
ÖZEL SEKTÖR EMEKÇİLERİNİN GÜNDEN GÜNE DAHA DA YOKSULLAŞTIĞINI BELİRTTİ
banner61
banner62
banner63

HAK-SEN, KTÖS, GÜÇ-SEN, EL-SEN, VERGİ-SEN, HAZİNE-SEN, BASIN-SEN ve Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTKS) imzasıyla yapılan ortak açıklamada, “Asgari ücretin en düşük kamu çalışanı maaşına denk gelecek şekilde gerekli yasal düzenlemeler yapılarak artırılmasını talep ediyoruz” denildi.

Eğitim, sağlık, barınma, ulaşım, enerji vb. temel ihtiyaçların yıllardır piyasalaştırılmasıyla zar zor ayakta duran emekçilerin hayatının, pandemi döneminde hükümetin yanlış politikaları, dibe vuran ekonomi ve TL’nin döviz karşısındaki değer kaybıyla yaşanmaz bir hale geldiği kaydedilen açıklamada, hükümet edenlerin emekçilerin sorunlarına eğilmek bir yana, ısrarla kamu kaynaklarını ve imkânlarını sermayeye akıtmaya devam ettiği savunuldu.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Örgütsüz ve sendikasız oldukları için Asgari Ücret Saptama Komisyonu içerisinde temsiliyet hakkı olmayan asgari ücretli emekçilerin sorunları görmezden gelinmektedir. Asgari ücreti zaten sermayenin çıkarları doğrultusunda şekillendiren bu Komisyonu belirleyenler, yasal bir engel olmamasına rağmen 2020 yılı içerisinde ikinci defa toplanmasını önermemiş, emekçilere insanca yaşayabilecekleri bir artışı çok görmüşlerdir.
Bizler imza sahibi sendikalar, özel sektör emekçilerinin sorunlarını, ülkemizdeki tüm çalışanların ve emeğin sorunları olarak görüyoruz. Onlara reva görülen modern kölelik koşullarını kabul etmiyor, asgari ücretin en düşük kamu çalışanı maaşına denk gelecek şekilde gerekli yasal düzenlemeler yapılarak artırılmasını talep ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2020, 16:23
banner65
banner167
banner125
banner126
banner127
banner124
banner140
banner154
banner160
banner161
banner163
banner166
banner117
banner171
banner173
banner174
banner177
banner67
SIRADAKİ HABER