banner4

SAĞLIK BAKANLIĞI, ÖNEMLİ UYARILARDA BULUNDU: "TOPLU ALANLARDAN UZAK DURUN"

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 salgınının artması nedeniyle uyulması gereken kuralları hatırlattı.

banner60
SAĞLIK BAKANLIĞI, ÖNEMLİ UYARILARDA BULUNDU: "TOPLU ALANLARDAN UZAK DURUN"
banner61
banner62
banner63

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 salgınının artması nedeniyle uyulması gereken kuralları hatırlattı.

Yapılan açılamada, hijyene ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerektiği ve maske takılmasının hayati önem taşıdığı, belirtildi

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

"COVID-19 salgınının artması nedeniyle, Sağlık Bakanlığımız bu açıklamayı ve hatırlatmaları yapmayı gerekli görmüştür:

Dünya genelinde ve ülkemizde koronavirüs vakalarında artış yaşanıyor. Belirtilere karşı dikkatli olma, temastan kaçınma, izolasyon ve korunmaya yönelik tedbirlere tam uyum hayati önem taşıyor.

Koronavirüs solunum ve temas yoluyla bulaşan bir virüs çeşididir. Bu sebeple kişilerin birbirine temasını önlemek amacıyla toplu alanlarda bulunmaması, tehlikenin kontrol altında tutulması açısından oldukça önemlidir. İşyerlerinde de hijyene ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi ve maske takılması, hayati önem taşımaktadır.

Koronavirüs, burun veya ağızdan çıkan küçük damlacıklar yoluyla insandan insana yayılıyor ve COVID-19'lu bir kişi; öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda virüsü etrafa yayabiliyor. İnsanlar, virüs bulaşmış bir kişiden bu damlacıkları soluduklarında COVID-19'u kapabiliyor.

Öte yandan damlacıklar pozitif olan kişinin etrafındaki masa, kapı kolu gibi nesnelere ve yüzeylere tutunabiliyor. Başkaları da pozitif kişinin damlacığının tutunduğu nesnelere veya yüzeylere dokunduktan sonra ellerini; göz, burun veya ağza dokundurmaları halinde enfekte olabiliyor.

Hafif öksürüğü ve genel sağlık durumu iyi olan bir kişiden de COVID-19 bulaşabiliyor. Ayrıca çalışmalar hiçbir semptomu olmayan kişilerin virüsü bulaştırabileceğini gösteriyor.

Özellikle kişilerin kendi hijyenlerine ve çevresindekilerin hijyenlerine dikkat etmesinin yanı sıra zorunlu olmadıkça toplu alanlarda bulunmamaları, kişilerle temaslardan kaçınmaları gerekmektedir.

TEMEL ÖNLEMLER
COVID-19'a karşı toplumsal anlamda; maske-mesafe-hijyen kuralı, en önemli korunma tedbiri olarak değerlendiriliyor. Bu kapsamda, şu temel önlemlerin alınması önem taşıyor:

- Eller mümkünse su ve sabunla 2 dakika yıkanmalı, değilse alkol bazlı bir el losyonu ile düzenli ve derinlemesine temizlenmeli veya sabun ve suyla yıkanmalı.

- Başkaları ile aradaki mesafe en az 1,5 metre olmalı.

- Maske kullanımına özen gösterilmeli.

- Kalabalık yerlere gitmekten kaçınılmalı.

- Göz, burun ve ağza dokunmaktan uzak durulmalı.

- Belirti ya da hastalık tespiti halinde mutlaka evde kalınmalı ve maske takarak en yakın ateş polikliniğine başvurulmalıdır.

- Ateş, öksürük ve nefes almada güçlük çekilmesi durumunda 112 veya 1102 aranarak  yardım istenmeli.

EL HİJYENİ ÇOK ÖNEMLİ
Maske, virüsün maskeyi takan kişiden diğer kişilere yayılmasını önlemeye yardımcı olabiliyor; ancak tek başına maske kullanımı, COVID-19'a karşı koruma sağlamıyor. Bunun fiziksel mesafe ve el hijyeni ile birlikte uygulanması, önem taşıyor.

Ayrıca, kişilerin risk grubunda yer alan yakınlarının güvenliği için onları ziyaret etmemeleri, sosyal izolasyona dikkat etmeleri gerekmektedir.

Haberleri sosyal medyadan takip etmemeli; yalnızca güvenilir kaynaklardan doğru bilgiye ulaşılmalıdır. Sağlık Bakanlığının paylaşmış olduğu doğru bilgileri takip etmek, bu dönemde daha faydalı olacaktır.

65 YAŞ VE ÜZERİ İLE KRONİK HASTALAR VE GENÇLERE ÇAĞRIMIZDIR:

Özellikle;

-  65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşlar, zorunlu olmadıkça kendini evde izole etmelidir. Gençlerimiz de topluluklardan mümkün olduğunca uzak durmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2020, 12:22
banner65
banner117
banner139
banner125
banner126
banner127
banner124
banner140
banner154
banner160
banner161
banner163
banner166
banner167
banner67
SIRADAKİ HABER