banner4

TÖRE: “TÜRKİYE'NİN ASKERİ VE DİPLOMATİK MÜDAHALELERİ SAYESİNDE KIBRIS, GİRİT OLKMADI”

Zorlu Töre: "Türkiye’nin askeri ve diplomatik müdahaleleri sayesinde; Kıbrıs adası, Girit olmadı; Enosis gerçekleşemedi.”

banner60
TÖRE: “TÜRKİYE'NİN ASKERİ VE DİPLOMATİK MÜDAHALELERİ SAYESİNDE KIBRIS, GİRİT OLKMADI”
banner61
banner62
banner63

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından idama mahkûm edilen devlet adamları; Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı, ölümlerinin 59’uncu yıl dönümlerinde sevgi ve saygıyla andıklarını kaydetti. 

Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre’nin konuyla ilgili mesajı şöyle:
“Bugünlere gelebilmişsek; Başbakan Adnan Menderes'in ve Dış İşleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’nun sağladığı 'Garanti ve İttifak Anlaşması'nın rolünü hatırlamalıyız. Bu büyük devlet adamlarını, idam edilişlerinin 59’uncu yıl dönümünde, Kıbrıs Türkleri olarak sevgi ve saygıyla anıyoruz. Ruhları şad olsun!” 

Özellikle TC Dış İşleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’nun Kıbrıs meselesiyle ilgili yaptığı siyasi ve diplomatik girişimlere işaret eden Töre, sözlerine şunları ekledi:

“ENOSİS önlendi; Kıbrıs Cumhuriyeti kurularak, Kıbrıslı Türkler, Cumhuriyetinin 'ortağı' oldu; Türkiye, etkin bir fiili garantörlük elde etti, bu garantörlük sayesinde Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıs Türklerine yaptığı soykırım ve katliamlar başarıya ulaşamadı. Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayının adada bulunması ve Türkiye’nin askeri ve diplomatik müdahaleleri sayesinde, Kıbrıs adası, Girit olmadı, Enosis gerçekleşemedi.”

banner65
banner117
banner139
banner125
banner126
banner127
banner124
banner140
banner154
banner160
banner161
banner163
banner166
banner167
banner67
SIRADAKİ HABER