banner4

"TUTULMAYAN SÖZLER İÇİN BURADAYIZ"

banner60
"TUTULMAYAN SÖZLER İÇİN BURADAYIZ"
banner61
banner62
banner63

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) bu sabah saat 09:00'da Başbakanlık önünde toplanarak eylem yapıyor. Ellerinde pankartlar ile yürüyerek Başbakanlık önüne gelen eylemciler, şezlonglarını da yanlarında getirdiler. Hükümet için şezlongları yerleştiren KITSAB eylemcileri Plajları açtınız böyle giderse o plajlarda sadece bakanlar yatacak açıklamasında bulundu.

Birlik, 30 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, 9 maddelik taleplerinin yerine getirilmesi için hükümete 5 Haziran’a kadar süre vermiş, talepleri yerine getirilmezse eyleme gidileceğini duyurmuştu.
Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB), Kıbrıs Turizm Seyahat Acenteleri Birliği’nin (KITSAB) eylemine destek vereceğini açıklamıştı.
KITSAB’ın 30 Mayıs’ta yazılı bir açıklamaya duyurduğu talepleri şöyleydi:
“Birçok sektöre nisan-mayıs ayları için sağlanan desteğin turizm işletmeler için Aralık 2020 tarihine kadar uzatılması. Turizm ve seyahat acentelerinin sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarından Aralık ayına kadar muaf tutulması ve/veya yaratılacak fondan bu kaleme katkı yapılması. Nisan ve mayıs aylarında turizm ve seyahat acentelerinin kira aidatlarından tamamen muaf tutulması. Müteakip aylarda ise ve/veya en geç Aralık ayına kadar muaccel olacak kira borçları için devletin acentelere katkı yapması;
Aralık 2020’ye kadar acentelerin su ve elektrik borcuna devlet tarafından ve/veya ilgili fon tarafından katkı sağlanması. Kalkınma Bankası nezdinde acentelik belgeleri gösterilerek, kefil ve/veya ipotek şartı aranmaksızın turizm ve seyahat acentelerine düşük faiz oranlı (%4- %5)  ve 1 yıl geri ödemesiz kredi verilmesi
Mali Protokol çerçevesine turizm sektörüne yapılacak katkının acentelere de aktarılması. Kurulacak komisyon ve kurullarda turizm sektöründe faaliyet gösteren her kesimden temsilcinin yer almasının sağlanması. Bankalar faiz oranlarının düşürülmesi, kredilerin ötelenmesine devam edilmesi ve kredi kartlarında minimum ödeme oranı olan yüzde 1’in uygulanmasına devam edilmesi. Devletin acentelere ve KITSAB’a alacaklarının tamamını ödemesi. Gerçekleşemeyen paket turlar için acentelere yapılan ödemelerin 18 ay haklarının baki kalması koşulu ile ötelenmesi; ödenen tutar karşılığında acentelerin müşterilerine paket tur için tatil kuponu (voucher) verebilmesi için Bakanlar Kurulu’nda tavsiye kararı çıkarılması"

"TUTULMAYAN SÖZLER İÇİN BURADAYIZ"
Başkan Tolun, yaptığı açıklama da; "KITSAB olarak böylesi bir eylemi ilk kez gerçekleştiriyoruz. Tutulmayan sözler için buradayız ve artık size güvenmiyoruz" sözlerine yer verdi.
Tolun, geçtimiz haftalarda bu eylemin yapılacağı bilgisini verdiklerini ve 9 maddelik bir manifesto yayınladıklarına değinerek, "Bunların en azından yarısının hükumet tarafından karşılanması" gerektiğinin altını çizdi.
Turizm sektörünün ülke ekonomisine olan katkısına değinen Tolun, "Sektörde yüzlerce kişiye istihdam sağlandığını ancak bu süreçte emeklerinin karşılıklarını alamadıklarını" da sözlerine ekledi.

"BÖYLE GİDERSE PLAJLARDA SADECE BAKANLAR YATACAK"
Uçuşların açılması gerektiğini dile getiren Tolun, "Plajları açtınız böyle giderse o plajlarda sadece bakanlar yatacak" diye konuştu.

Turizm emekçileri tarafından taşınan pankartlarda dikkat çeken sloganlar şöyle: “Turizm yoksa hayat yok” “Bizi korona değil hükümet öldürdü” “Uçmadan turizm olmaz” “Açıldık haberimiz yok” “Lokomotifi raydan çıkardınız” “Desteksiz çöküyoruz” “ Nefes alamıyoruz” “Turizm anahtarsa biz bırakıyoruz” “Açılmadan kapanan tek sektör” "Güvenli ülke dedik. Turisti getirmedik" (MHA)


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2020, 16:35
banner65
banner117
banner139
banner125
banner126
banner127
banner124
banner140
banner154
banner67
SIRADAKİ HABER