banner4

UBP’Lİ BAKANLAR TOPU BİRİBİRLERİNE ATIYORLAR

banner60
UBP’Lİ BAKANLAR TOPU BİRİBİRLERİNE ATIYORLAR
banner61
banner62
banner63

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Doğuş Derya, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında, KKTC’ye yönelik günlük sefer sayısını kısıtlayan kararın kaldırılması konusunda hükümete 7 soru yöneltti.

UBP’nin; eğitim ve turizmin dibe vurmasına neden olan hatalar yaptığını ve bu hataları kapatmak adına yeni tartışmalar yarattığını ifade eden Derya, “tahribatı giderecek çözüm önerilerini konuşturmamak için sürekli ayaklarımızın içine yeni bir top yuvarlayıp gündemi beceriksizliklerinden ve iktidar çekişmelerinden uzak bir yere taşımaya çalışıyorlar” dedi.

"Öğrencilerin adaya gelmesi" gerekçesi ile açıklanan bu kararı almadan önce, planlanması gereken noktalar olduğuna dikkat çeken Derya, hükümete 7 soru yöneltti:

1) Gelecek olan öğrencilerin sayısını tahmini olarak mı belirliyorsunuz yoksa üniversiteler ile istişare ederek toplam kaç öğrencinin geleceğini hesapladınız mı?

2) Uçuşlar serbest bırakıldığında adaya gelecek olanlar sadece öğrenciler mi?

3) Elinizdeki test miktarı hem gelecek olanların hem de hâlihazırda ülke içinde yaşanan bulaş ve temaslı zincirinin takibini yapabilmek için yeterli mi?

4) Giriş kapılarında test yapmaya seferber edeceğimiz yeterli sağlık personelimiz var mı? Varsa sayı nedir?

5) Gelecek olan insanların alınacağı karantina merkezlerinin yatak kapasitesi yeterli mi? Günde 8 sefer uçak gelse ve her uçak ortalama 100 kişi getirse, bu günde 800, ayda 24000 kişi demektir. Bu insanların karantinada tutulması için mevcut karantina merkezleri yeterli mi?

6) Öğrencilerin karantina ücretlerini kim ödeyecek? Sadece devlet mi? İnsanların alması gereken hayat pahalılığı ödeneğini kesmişken, reel sektör çalışanları açlık ile sınanırken, karantina ücretlerinin bir kısmının öğrencilerden harç alan üniversiteler tarafından ödenmesini sağlamak için bir girişim yaptınız mı?

7) Karantina merkezlerinin yetmemesi durumunda, evde karantina yapabilmek için gerekli kontrol mekanizmaları kurulmamışken bu kararı hangi mantık ile aldınız?

“UBP’Lİ BAKANLAR TOPU BİRİBİRLERİNE ATIYORLAR”

Doğuş Derya, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Bu soruları sorarken, UBP'li bakanların yine topu birbirlerine atan demeçlerini de gördüm. Çiçeği burnunda Ulaştırma Bakanı," Maliye ve Sağlık Bakanlığı uçuşları durdurun dediklerinde durduracağız" diyor, Eğitim Bakanı "bu kararın altında Ali Pilli'nin imzası da var " diyor. Sadece ayaklarımızın içine yeni bir top atarak değil, kendileri arasında da top çevirerek ülkeyi çıkmaza sürüklüyorlar.”

k:kp

banner65
banner125
banner126
banner127
banner124
banner140
banner154
banner160
banner161
banner163
banner166
banner117
banner171
banner173
banner174
banner177
banner67
SIRADAKİ HABER