banner4

YARGILANINCAYA DEĞİN TEMİNATLA SERBEST KALDI

banner60
YARGILANINCAYA DEĞİN TEMİNATLA SERBEST KALDI
banner61
banner62
banner63

24.6.20 tarihinde, Gazimağusa’ da kendi sorumluluğunda bulunan ve yol kenarında tamir için bekletmiş olduğu DC 333 plaka numaralı aracı içerisinde 1 kök Hint keneviri bitkisi yetiştiren Gazimağusa sakini R.K ihbar üzerine tespit edilerek tutuklanmış ve araç içerisinde yetiştirdiği 1 kök Hint keneviri bitkisi ile bitkinin bakımında ve saklanmasında kullanılan eşyalar emare alınmıştı.
Zanlı 25.6.20 ve 26.6.20 tarihlerinde olmak üzere 2 kez çıkarıldığı Gazimağusa kaza mahkemesinde hakkında toplam 5 gün tutukluluk emri temin edilmişti.
Zanlı bugün 30.6.20 tarihinde kanunsuz Hint keneviri bitkisi ziraatı ve tasarrufu suçlamasıyla yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı ve ileride görüşülecek davasında hazır bulunmasını temin etmek maksadıyla KKTC dışına çıkışı men edilerek teminatla serbest kaldı.
Bugünkü teminat duruşmasında tahkikatı yürüten polis memuru Gökhan Yıldırım olgularla ilgili bilgi vermek suretiyle anımsatmada bulundu. Yıldırım şahadetinde, zanlının aracı içerisinde Hint keneviri bitkisi yetiştirdiğine dair alınan bilgi ışığında 24.6.20 tarihide saat 14.15 raddelerinde olay mahallinin ziyaret edildiğini belirtti. Olay mahallindeki sokakta, zanlının sorumluluğunda bulunan ve yol kenarında park halinde tamir için bekletilen DC 333 plakalı araç içerisinde zanlı huzurunda arama yapıldığını söyleyen Derman, aracın arka kısmında siyah renk plastik bir saksı içerisinde kırmızı toprağa ekili 85 cm uzunluğunda 1 kök Hint Keneviri bitkisi tespit edilerek emare alındığını belirtti. Hint keneviri bitkisi ile bitkinin bakımında kullanıldığına inanılan ve içerisinde bir miktar su bulunan bir adet 1,5 litrelik plastik pet şişe, poşet içerisinde yaklaşık 50 gr ağırlığında bir miktar toz gübre ve bitkinin dıştan görünmesini önlemek için araç camlarına tutuşturulmuş 3 parça kartonun da emare alındığına vurgu yapan Yıldırım, suçüstü hali gereği zanlının tutuklandığını öyledi.

Zanlı suçunu kabul etti. “Kendi içimim için ektim” dedi
Zanlının mesele ile ilgili gönüllü bir ifade verdiğini, 2020 Nisan ay’ ı içerisinde tasarrufunda bulundurduğu Hint keneviri tohumunu kendi içimini temin etmek maksadıyla saksıya ektiğini ve bakımını yaptığını itiraf ettiğini belirten Yıldırım, emare bitkinin bir adet 74 cm uzunluğunda, 4 gr 900 mlg ağırlığında Hint keneviri bitkisi olduğuna dair Devlet Kimya Laboratuvarından rapor temin edildiğini söyledi.

Zanlı yargılanıncaya değin teminatla serbest kaldı. 
Zanlıya 1 kök Hint keneviri bitkisi ziraatı ve tasarrufu suçundan yazılı dava tebliğ edildiğini söyleyen Yıldırım, zanlının davasına karşılık kabul ederim cevabını verdiğini belirtti. KKTC-TC vatandaşlığı olan zanlının kaportacı işiyle iştigal edip KKTC’ de sürekli ikamet ettiğine dikkat çeken Yıldırım,  zanlının davası görüşülünceye değin teminata bağlanmasını talep etti.
Huzurundaki şahadeti değerlendiren kıdemli yargıç Çiğdem Güzeler, zanlının KKTC haricine çıkışını men ederek 5000 TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı bir kefilin 100000 TL’ lık kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücut etmesi şartıyla serbest kalması yönünde emir verdi. (MHA)

banner65
banner117
banner139
banner125
banner126
banner127
banner124
banner140
banner154
banner67
SIRADAKİ HABER