Lefkoşa’da, Marmara Bölgesi’ndeki evinde ‘psikolojisi bozulduğu’ gerekçesi ile planlayarak, bir gün önce Girne’de kalmış olduğu oteldeki bornoz üzerinden almış olduğu 150 cm uzunluğundaki bornoz kuşağı ile henüz 9 yaşındaki oğlunun boğazını sıkıp öldürmeye çalışan annesi 41 yaşındaki N.Y isimli kadının ceza-i ehliyetinin tam olduğunu belirlendi.

“Taammüden adam öldürmeye teşebbüs” suçuyla tutuklanan zanlı bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi huzuruna çıkarıldı ve yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.

Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Hasan Boşnak, tanık olarak polis memuru Emrah Turgal’ı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Turgal, zanlının eşine ve çevrede bulunan komşusuna yaptığı ilk sözlü beyanda “oğlumuzu öldürdüm, boğdum öldürdüm” şeklinde olduğunu ve kadının olay mahalline giden polis ekibine de ilk beyanatı “psikolojim bozuldu, boğdum oğlumu” dediğini anlattı.

Turgal, “Sanık, kendisine direnen oğlunun sırtına dizi ile bastırıp, boğma eylemini sürdürdü. Halı üzerinde bayılan oğlunun öldüğünü sanıp, bıraktı” ifadesini kullandı.

Turgal, çocuğun ağzından kan gelmiş halde bulunduğunu mahkemeye aktardı.

9 Haziran Pazar günü meydana gelen olaydan hemen sonra zanlının derdest emri gereği tutuklandığını ifade eden Turgal, üzerinde şüpheli leke bulunan halı ve zanlının, müştekinin boğazını sıkarken kullandığı bornoz kuşağın emare olarak alındığını kaydetti.

Zanlı kadının gönüllü ifade verdiğini belirten polis memuru, 9 yaşındaki çocuğun Lefkoşa Devlet Hastanesi acil servisindeki muayenesine müteakip taburcu edildiğini söyledi.

Turgal, zanlının işlemiş olduğu suç ile alakalı olarak cezai ehliyetinin olup olmadığının öğrenilmesi amacıyla Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde üç sayfalık rapor hazırlandığını ve raporda gördüğü tedaviler ve kullandığı ilaçlarla ilgili detaylı bir rapor hazırlandığını vurguladı.

Zanlının ceza-i ehliyetinin olduğuna yönelik rapor verildiğini söyleyen Turgal, zanlının üç ayı aşmamak üzere hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesini talep etti.

Mahkeme talebi uygun buldu.

Editör: Aynur DIRAĞAN