Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde Kırgızistan Parlamentosu, Türkmenistan Parlamentosu, Özbekistan Parlamentosu, Kazakistan Parlamentosu, Azerbaycan Parlamentosu arasında dostluk grupları oluşturulmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.
Cumhurbaşkanı Tatar, TAK’a yaptığı açıklamada, KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabul edilmesinin ardından Cumhuriyet Meclisi tarafından atılan bu adımın, anlamlı ve yerinde olduğunu bildirdi.
“Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan ve Azerbaycan ile ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Cumhuriyet Meclisi’nde oy birliğiyle dostluk grubu oluşturulmasından memnuniyet duydum. Dostluk gruplarının, bu ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesine ciddi katkı sağlayacağı aşikârdır. Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ve milletvekillerini kutluyorum” diyen Cumhurbaşkanı Tatar bu gibi çalışmaların, KKTC’nin siyasi pozisyonunu destekleyeceğini, ambargoların kaldırılması için verilen mücadeleye katkı sağlayacağına inandığını ifade etti.
Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC-TC parlamentoları arasındaki dostluk gruplarının son derece yararlı çalışmalar yaptığını; KKTC ile Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan ve Azerbaycan parlamentoları arasındaki dostluk gruplarının da benzer başarılı çalışmalar yapacağına inandığını vurgulayarak dostluk gruplarında yer alan milletvekillerine başarılar diledi.