banner4

YUNAN BAKAN AÇIKLADI

Türkiye ile Yunanistan arasında geçen hafta tırmanan Doğu Akdeniz geriliminde...

banner60
YUNAN BAKAN AÇIKLADI
banner61
banner62
banner63

Türkiye ile Yunanistan arasında geçen hafta tırmanan Doğu Akdeniz geriliminde yumuşama sinyalleri geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Doğu Akdeniz’deki arama faaliyetlerinin, Erdoğan’ın talimatıyla bekletildiğini açıklarken Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da, “Baskı veya tehdit olmadan Türkiye ile diyaloğa hazırız” dedi.

Kalın, katıldığı bir canlı yayında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Yunanistan’la yaşanan Doğu Akdeniz gerilime dair de konuşan Kalın, Yunanistan'la bir diyalog zemini olup olmadığına ilişkin soruya, "Var, şu anda bir diyalog zemini devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde biz önkoşulsuz bir şekilde Yunanistanla bütün bu konuları; Ege, kıta sahanlığı, adalar, hava sahası, arama tarama çalışmaları ve Doğu Akdeniz diğer bütün ikili konuları konuşmaya hazırız" karşılığını verdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da, temaslarda bulunmak üzere başkent Atina'da bulunan İspanya Dışişleri, Avrupa Birliği (AB) ve İş Birliği Bakanı Arancha Gonalez Laya ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarıyla ilgili açıklamalarına değinen Dendias, "Baskı veya tehdit olmadan Türkiye ile diyaloğa hazırız. Türkiye ile tek sorunumuz, kıta sahanlığı ve deniz yetki alanlarının belirlenmesidir" dedi.

Laya ise dün Ankara'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldiğini anımsatarak, "Edindiğim izlenime göre Türkiye, Atina ile diyalog arzu ediyor" şeklinde konuştu.

banner65
banner117
banner139
banner125
banner126
banner127
banner124
banner140
banner154
banner67
SIRADAKİ HABER