banner228

banner232

banner301

banner302

banner61

"YUNANİSTAN GİBİ YÜZSÜZ, ARSIZ VE YALANCI OLMAK LAZIM"

banner65

banner215
Türkiye 02.11.2022, 15:18
"YUNANİSTAN GİBİ YÜZSÜZ, ARSIZ VE YALANCI OLMAK LAZIM"
banner216
banner4

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'de deniz yetki alanları konusuna ilişkin, Rum kesiminin Türkiye ve KKTC'nin haklarını ihlal eden Mısır, Lübnan ve İsrail'le münhasır ekonomik bölge (MEB) sınırlandırma anlaşmalarını kabul etmediklerini söyledi.

Çavuşoğlu, “Yunanistan'ın en haksız durumda da ne kadar haklı olduklarını anlatmada çok yetenekli olduğunu” kaydederek, "Biz yaptıklarımızı anlatma konusunda kendi aramızda özeleştiri de yapıyoruz, 'iyi anlatamıyoruz' diye. Ama Yunanistan gibi yüzsüz, arsız ve yalancı olmak lazım. Onu da yapamıyoruz biz. Gerçekleri söylüyoruz. Hukuki argümanlar ortaya koyuyoruz. Biz gerekli yanıtı hem sahada hem de masada veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

2021'den bu yana Yunanistan ve Rum kesiminin Türk kıta sahanlığına 9 kez girme teşebbüsü olduğunu belirterek, aldıkları tedbirlerle hiçbir gemiyi buraya sokmadıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, kapsamlı "Doğu Akdeniz Konferansı" önerisinin de halen masada olduğunu hatırlatarak, KKTC ile Rum tarafı arasında hakça paylaşım konusunda bir anlaşmaya varılması durumunda Doğu Akdeniz'deki sorunların yüzde 51'inin otomatik olarak çözülmüş olacağını belirtti.

Çavuşoğlu, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından düzenlenen "Ege ve Doğu Akdeniz’de Türk Dış Politikası” panelinin açılış konuşmasını yaptı.

- "Yunanistan, Türkiye aleyhine konuşmayı sürdürüyor"

Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias başta olmak üzere, Yunanistan'ın Türkiye "hakkında" ve "aleyhinde" konuşmayı sürdürdüğünü, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in ABD Kongresi'nde yaptığı konuşmanın da "bardağı taşıran son damla" olduğunu dile getirdi.

Yunanistan'ın bu davranışının farklı sebepleri olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, ilk nedenin "Türkiye'nin bölgesel ve küresel düzeyde yükselen profilinden Yunanistan'ın çok rahatsız olması", ikinci nedenin de "Yunan iç politikasında Türkiye karşıtlığının prim yapması" olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, her gün Türkiye'nin gündemde olmasının Yunanistan'a gerçek sorunlarını unutturduğunun altını çizerek, "1 Ocak 2020 ile 25 Ekim 2022 arasında Yunanistan'la ilgili sadece 40 tweet atmışım. Aynı dönemde Dendias'ın Türkiye'yle ilgili attığı tweet sayısını tahmin edebiliyor musunuz? 1080 tweet atmış. Yani günde 1 tweetten fazla." diye konuştu.

Öte yandan, Yunanistan'ın maksimalist tutumu ve hukuk dışı adımlarına karşı Türkiye'nin verdiği yanıtların Yunanistan'ı çileden çıkardığını kaydeden Çavuşoğlu, bu ülkenin stratejik vizyon eksikliği olduğunu da vurguladı.

Çavuşoğlu, Yunanistan'ın terör örgütleri için güvenli liman olma özelliğini sürdürdüğünü belirterek, Yunan adalarına sınırdan ulaşmak isteyen düzensiz göçmenlere de insanlık ve hukuk dışı muamele yaptığını ifade etti.

Yunanistan'ın Batı Trakya'daki Türk azınlığının hak ve özgürlüklerini ihlal ettiğini hatırlatan Çavuşoğlu, bu konuda 15 yıldır Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını uygulamadığını, azınlığın seçilmiş müftülerini tanımadığını söyledi.

Çavuşoğlu, Yunanistan'ın Türk okullarını kapattığını ve vakıfları lağvetmeye çalıştığını ifade ederek, Atina'daki caminin yönetiminde 9 kişiden 5'inin Rum Ortodoks olduğuna dikkati çekti.

- Ege ihtilafları

Ege Denizi'nde ekonomik, ticari, askeri ve kültürel bakımdan temel ve hayati nitelikte hak ve çıkarların olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Ege'nin dostluk ve iş birliği denize haline gelemediğini dile getirdi.

Çavuşoğlu, birbiriyle bağlantılı Ege ihtilaflarının yıllardır çözülemediğini belirterek, "Bu ihtilafları şu başlıklar altında özetleyebiliriz. Kara sularının ve hava sahasının genişliği, kıta sahanlığının sınırlandırılması, Doğu Ege adalarının gayri askeri statüsünün ihlali, Ege'deki bazı ada, adacık ve kayalıkların aidiyeti. Diğer taraftan FIR, NAVTEX, arama kurtarma gibi hizmet sahaları da yine anlaşmazlık konularından bir tanesi." diye konuştu.

Yunanistan'ın 1995'ten bu yana Ege'de kara sularını 12 mile çıkarmakla Türkiye'yi tehdit ettiğini kaydeden Çavuşoğlu, haritayı kullanarak bu konuya ilişkin detayları anlattı.

- "Böyle bir oldubittiyi kesinlikle kabul etmeyiz"

Çavuşoğlu, Ege'de kara sularının tek taraflı olarak 6 milin 1 mil üzerine dahi çıkarılmasına izin vermeyeceklerini vurgulayarak, "Ege'yi fiilen Yunan gölü haline getirecek, bizi kıyılarımıza hapsedecek, meşru ve hayati çıkarlarımıza zarar verecek böyle bir oldubittiyi kesinlikle kabul etmeyiz." ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Yunanistan'ın hava sahası iddialarının da dünyada hiçbir örneği olmadığına işaret eden Çavuşoğlu, "(Yunanistan'ın) Ege'de 6 mil karasu genişliğine rağmen 10 mil hava sahası uygulaması uluslararası hukukun çok açık ihlalidir." değerlendirmesini yaptı.

Çavuşoğlu, Doğu Ege adalarının silahlandırılması konusuna da dikkati çekerek, bu adaların anlaşmalarla gayri askeri statü altına alındığını ve adaların egemenliklerinin de bu statünün sürdürülmesi koşuluyla Yunanistan'a devredildiğini hatırlattı.

Söz konusu 23 adadan en az 16'sının Yunanistan tarafından silahlandırıldığını vurgulayan Çavuşoğlu, "Bu durum bizim güvenliğimiz için bir tehdit. Biz Yunanistan'ın uluslararası hukuka uymasını ve gayri askeri statüyü yeniden tesis etmesini istiyoruz." dedi.

Çavuşoğlu, söz konusu ihlallerle ilgili Birleşmiş Milletlere (BM) 2021'den bu yana 3 mektup gönderdiklerini belirterek, gayri askeri statüyle egemenlik arasındaki hukuki ilişkiye dikkati çektiklerini ifade etti.

- "(Yunanistan) 8 ay ne yapacağını şaşırıyor"

Yunanistan'ın kendi argümanlarına güvenmediği için Uluslararası Adalet Divanının yargı yetkisine bu konuda çekince koyduğunu kaydeden Çavuşoğlu, bu konuda Yunanistan'ın Türkiye'ye hukuki içerikten uzak siyasi içerikli cevaplar verdiklerini belirtti.

Çavuşoğlu, "Yunanistan'ın çıldırmaya başlamasının sebeplerinden bir tanesi de bu. Bizim bir mektubumuza sekiz ay sonra, onda da hukuki içerik yok, tamamen kara propaganda içeren mektubu ancak 8 ay sonra gönderebiliyor. 8 ay ne yapacağını şaşırıyor." ifadesini kullandı.

Ege'deki bazı ada, adacık ve kayalıkların aidiyeti meselesinin Yunanistan'la anlaşmazlıklardan bir diğeri olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, Yunanistan'ın diğer meselelerle birlikte bu meseleleri de barışçıl yöntemlerle çözmeye hazır olması durumunda Türkiye'nin de her zaman hazır olduğunu vurguladı.

- "Yunanistan maalesef samimi ve dürüst değil"

Çavuşoğlu, Ege sorunlarının çözülememesinin nedenlerine işaret ederek, bunların Yunanistan'ın "Ege'yi bir Yunan denizi olarak görmesi", "Türkiye'nin hak ve çıkarlarını yok sayması", "Yunanistan'ın kıta sahanlığı dışında diğer Ege ihtilaflarını yok sayması" ve "Yunanistan'ın çözüm için uluslararası yargı yolunu tıkaması" olduğunu söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, "Yunanistan maalesef samimi ve dürüst değildir. Bunu açık, net şekilde bir kere daha söylemek isterim. Samimi ve dürüst değil. Haktan yana görünmeye çalışıp çözüm için anlamlı görüşmeleri ve uluslararası yargı yolunu tıkayan taraf Yunanistan'dır." dedi.

Yunanistan'ın çözüm yerine Avrupa Birliği (AB) ve üçüncü ülkeleri arkasına alarak Türkiye'ye maksimalist pozisyonlarını kabul ettirmeyi umut ettiğini kaydeden Çavuşoğlu, AB ve bazı AB üyesi ülkelerin de "Yunanistan'ın değirmenine su taşıdığını" dile getirdi.

- "Yunanistan gibi yüzsüz, arsız ve yalancı olmak lazım"

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs sorununa değinen Çavuşoğlu, Kıbrıs'ın bir Yunan veya Rum adası olmadığını, Adanın egemenliğinin 1960'ta adadaki Kıbrıs Türk ve Rum halkına verildiğini söyledi.

Çavuşoğlu, Rum tarafının iktidarı ve refahı Türklerle paylaşmak istemediğini belirterek, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis'le görüşmesinde bunları bizzat Anastasiadis'in söylediğini vurguladı.

Gayriresmi 5+BM toplantısında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın “gerçekçi ve çözüm odaklı” bir vizyon ortaya koyduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, BM Güvenlik Konseyinin Kıbrıs Türk halkının müktesep haklarının tescili konusunda bugüne kadar adım atmadığını ifade etti.

Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'de deniz yetki alanları konusuna değinerek, Rum kesiminin Türkiye ve KKTC'nin haklarını ihlal eden Mısır, Lübnan ve İsrail'le münhasır ekonomik bölge (MEB) sınırlandırma anlaşmalarını kabul etmediklerini söyledi.

“Yunanistan'ın en haksız durumda da ne kadar haklı olduklarını anlatmada çok yetenekli olduğunu” kaydeden Çavuşoğlu, "Biz yaptıklarımızı anlatma konusunda kendi aramızda özeleştiri de yapıyoruz, 'iyi anlatamıyoruz' diye. Ama Yunanistan gibi yüzsüz, arsız ve yalancı olmak lazım. Onu da yapamıyoruz biz. Gerçekleri söylüyoruz. Hukuki argümanlar ortaya koyuyoruz. Biz gerekli yanıtı hem sahada hem de masada veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, 2021'den bu yana Yunanistan ve Rum kesiminin Türk kıta sahanlığına 9 kez girme teşebbüsü olduğunu belirterek, aldıkları tedbirlerle hiçbir gemiyi buraya sokmadıklarını vurguladı.

Kapsamlı "Doğu Akdeniz Konferansı" önerisinin de halen masada olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, KKTC ile Rum tarafı arasında hakça paylaşım konusunda bir anlaşmaya varılması durumunda Doğu Akdeniz'deki sorunların yüzde 51'inin otomatik olarak çözülmüş olacağını belirtti.

Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin haklarını kararlılıkla korumaya devam edeceklerinin altını çizdi.

banner60
Yorumlar (0)
banner303
banner191
banner194
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Mağusa Türk Gücü 10 28
2. Mesarya SK 10 21
3. Cihangir GSK 10 21
4. Yenicami AK 9 20
5. Miracle Değirmenlik SK 10 20
6. Yonpaş Dumlupınar TSK 10 18
7. Doğan Türk Birliği 9 16
8. Lefke TSK 10 16
9. Küçük Kaymaklı TSK 9 11
10. Göçmenköy İYSK 10 9
11. Merit Alsancak Yeşilova SK 10 9
12. China Bazaar Gençlik Gücü TSK 10 8
13. Türk Ocağı Limasol 10 6
14. Gönyeli SK 10 6
15. Hamitköy ŞHSK 10 5
16. Çetinkaya TSK 9 5
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
banner196
banner197
banner199