Üzerinde huzurla, güvenle yaşadığımız kutsal vatanımız için canlarını feda eden, huzurumuzu ve yaşantımızı borçlu olduğumuz şehitlerimiz her yıl olduğu gibi bu yıl da unutulmadı. Kıbrıs Türk halkında çok önemli bir yere sahip kahraman şehitler, bir kez daha, rahmet, minnet ve şükranla anılıyor. Şehitler için düzenlenen İskele’deki anma töreni ise Larnaka Şehitler Anıtı önünde gerçekleşti. Törene İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, GKK adına Piyade Binbaşı Hüseyin Yayık, KTBK adına Personel Albay Atakan Atasever, İskele Polis Müdür Muavini Nihat Can, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı İskele Bölge Müdürü Cemal Betmezoğlu, İskele Savcısı Ayşe Kaymak Sayılı, siyasi parti temsilcileri, okullar ile kurum, kuruluş ve dernek temsilcileri katıldı.

21-25 ARALIK MİLLİ MÜCADELE VE ŞEHİTLER HAFTASI DOLAYISIYLA İSKELE’DE TÖREN DÜZENLENDİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bağımsızlığı kazandıran, Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesinde, vatan toprağı uğruna gözlerini bile kırpmadan canlarını feda eden kahraman şehitler, 21-25 Aralık Mücadele ve Şehitler Haftası kapsamında özlem ve şükranla anılıyor.  İskele’de, Larnaka Şehitler Anıtı önünde düzenlenen tören, protokol sırasına göre çelenklerin anıta konmasıyla başladı. Törende saygı duruşu ve saygı atışının ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi. Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapıldığı tören dua okunmasıyla son buldu.

ARDIÇ: “ÖZGÜR BİR ÜLKEDE YAŞIYORSAK, BUNU ŞEHİTLERİMİZE BORÇLUYUZ”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan GKK’dan Piyade Üsteğmen Mesut Ardıç, tarihten notlar aktarırken, şehitleri rahmet ve minnetle andı. Bugün özgür bir ülkede yaşanıyorsa bunu kahraman şehitlere borçlu olduklarının altını çizen Ardıç, ‘kahraman şehitlerimiz, aziz hatıranız önünde saygı ile eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun’ dedi.

ŞEHİTLERİMİZ İÇİN DUA OKUNDU

Larnaka Şehitler Anıtı önünde düzenlenen törende  Şehit İlker Karter İlkokulu Öğrencisi Hür Mehmet Akkılınç  ”21 Aralık Demeyin Bana” İskele Evkaf TMK Öğrencisi  Verda Melek Özmemduh ise “Yüzbaşım“ isimli şiirlerini okudu. Tören dinişleri İskele Bölge Temsilcisi Mehmet Demir’in şehitlerimiz anısına okuduğu dua ile son buldu.