Eroğlu mesajında şunlara değindi:

“Sayın Denktaş Kıbrıs Türkü için ömrünü vermiş, milli mücadelenin her aşamasında önemli görevler üstlenen, Kıbrıs Türkü’nü azınlık haklarına razı olmaya iteklenen bir toplum noktasından, devlet sahibi bir halk olgusuna taşıyan, direnişçi idealist eşine zor rastlanan bir lider idi. Haklı olduğumuz halde Kıbrıs konusunda bir türlü hakkımızın teslim edilmemesi, tam tersine bizlere ambargo, izolasyon uygulanması, Rum yanlısı davranışlar içine girilmesi karşısında bir gün bile milli davanın savunulması noktasından gerilemedi. Hep millete inandı, Devletimize, egemenliğimize sahip çıkmamız gerektiğinin altını çizdi. En sancılı zamanlarda bile bizlere ve halkımıza, ‘sabreder, mücadeleyi bırakmaz, Türkiye’yi doğru yönlendirir, Türkiye’nin desteğinin devamını sağlar, gençlerimizi, halkımızı bilinçli hale getirirsek sonunda hedefimize mutlaka ulaşacağız’ der, sürekli moral verirdi.

 Rahmetli kurucu Cumhurbaşkanımızın mücadele yıllarının ilk gününden vefatına kadar yaptıkları, söyledikleri mutlaka belgesel ve kitap haline getirilmeli, rehber olarak kabul edilmelidir. Yaşıyor ve görüyoruz ki, Rum tarafının aynen kurucu Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi bizim egemenliğimizi, siyasal eşitliğimizi, self-detereminasyon hakkımızı, güvenliğimizin Anavatan Türkiye tarafından garanti edilmesine devam edilmesi talebimizi kabul etmeye niyeti yoktur.

Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş’ı aramızdan ayrılışının 12’ncı yılında bir kez daha saygı, özlem ve rahmetle anıyorum”.