(5.05.2023…..MHA…..) Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, KKTC’ye uyuşturucu ithal eden Cumhur Güryeler’yi 9 yıl hapse mahkûm etti.

Başkan Musa Avcıoğlu, Kıdemli Yargıç Hale Dağlı ve Yargıç Mine Serden’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı üye yargıç açıkladı.

Yargıç Mine Serden, Cumhur Güryeler’nin KKTC’ye Beyarmudu Kara Giriş Kapısı’ndan bir taksiyle, Gazimağusa’da 10 kilo hintkrneviri ve 50 gram kokain türü uyuşturucu ithal ettiğini belirtti.

Mine Serden, huzurundaki sandığı  itham edildiği davalardan suçlu bulup 9 yıl hapse mahkûm ettiklerini kaydetti ve ülkede yaygın hale gelen özelde bireylerin genelde de toplum sağlığını tehdit eden konu suçlar için etkin ve caydırıcı cezaların şart olduğunu anlattı.

Uyuşturucu madde kullanımının ülkede yaygınlaştığına vurgu yapan Serden, uyuşturucu maddelerin zararları ve konu suçların toplumdaki etkilerinden söz etti.

Konu suçların önlenmesi gerektiğini söyleyen Serden, uyuşturucu ticareti yapan sanığın tutuklandığı Ağustos ayından beridir cezaevinde hükümsüz tutuklu olduğunu anımsattı.

Şerden, tüm durum ve şartları değerlendirdikten sonra, kamu menfaatinin korunması ilkelerine ağırlık vererek, sanığa verilebilecek en uygun cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdi.

Mahkeme, sanığı 9 yıl hapse mahkûm etti. (MHA)