Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen) Başkanı Akın Manga, okulların açılmasının ardından bir basın açıklaması yaparak, ailelerin geçiminin çok daha zorlaştığına dikkatleri çekti.

Başkan Akın Manga, “Okulların açıldığı bu dönemde, ailelerin zorunlu giderleri; bir okadır daha artmıştır” diyerek; sebze-meyve, et-süt ürün fiyatlarının ‘tavan’ yapmış durumda olduğunu kaydetti.

Akın Manga, deniz ürünlerindeki fiyatlara da değinerek, “Fiyatları nedeniyle tüketilmesi imkansız bir hal almıştır” dedi.

“HÜKÜMET EDENLER HAKSIZ ZAMLARI ÖNLEYEMİYOR, HALKIN ALIM GÜCÜNÜ KORUYAMIYOR”

Tüp gaz ve akaryakıt fiyatlarının da sürekli artmakta olduğunun altını çizen Manga, “Hükümet edenler ise, ne haksız zamları önleyebilmektedir nede sübvanseye yoluyla insanımızın alım gücünü koruyabilmektedir” ifadelerini kullandı.

Manga hükümete öneri sunduklarını kaydederek, “Hükümete önerimiz tanzim satış mağazaları oluşturarak, yaş sebze ve meyveyi devlet eliyle, Türkiye’den ithal ederek, tüm ilçelerde halkımızın tüketimine sunmasıdır” dedi.

Memur-Sen Başkanı Akın Manga’nın tam açıklaması şu şekilde:

“Okulların açıldığı bu dönemde, ailelerin zorunlu giderleri; bir o kadar daha artmıştır.

Yaş sebze, meyve, et-süt ürünlerinin fiyatları tavan yapmış durumdadır. İnsanımız, yüksek enflasyon nedeniyle, alım gücünü sürekli yitirmektedir. Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmezi olan deniz ürünlerinin fiyatları nedeniyle alınması ve tüketilmesi imkânsız bir hal almıştır.      

Tüp gaz ve akaryakıt fiyatları, sürekli artmaktadır. Hükümet edenler ise, ne haksız zamları önleyebilmektedir nede sübvanseye yoluyla insanımızın alım gücünü koruyabilmektedir.

Memur-Sen olarak soruyoruz. Bu şartlar altında halkımızın sağlıklı ve dengeli yaşaması mümkün müdür?

Hükümete önerimiz tanzim satış mağazaları oluşturarak, yaş sebze ve meyveyi devlet eliyle, Türkiye’den ithal ederek, tüm ilçelerde halkımızın tüketimine sunmasıdır.

Tüp-gaz akaryakıt, et ve süt mamullerinde, sübvanseye yoluyla fiyatları halkımızın alım gücüne uygun hale getirilmesidir. Bunlar yapılmaz ise, çalışan ve emeklilerin, alım güçlerinin korunabilmesi, insanımızın sağlıklı ve yeterli beslenebilmesi için, aylık enflasyonun her ay maaşlara konsolidesi şarttır. Unutmayalım ki devlet, temsil ettiği insanları için vardır. İnsanımızı korumalıyız ki, KKTC devleti sonsuza kadar var olsun.”