Külçe, geçen hafta neredeyse yüzde 5 oranında yükselerek üst üste dört gün boyunca nominal olarak yüksek bir seviyeye ulaştıktan sonra Pazartesi günü dar bir aralıkta işlem gördü. Cuma günkü kazanımlar, işsizlik oranının iki yılın en yüksek seviyesinde olduğunu gösteren ABD verileriyle desteklendi; bu da doların ve 10 yıllık Hazine tahvil getirilerinin düşmesine yardımcı oldu.

Altın Mart ayında yükselişe geçti ve Fed'in faiz indirimine ne zaman başlayacağına dair görünümde büyük bir değişiklik olmadığı göz önüne alındığında bu hamle bazı yatırımcıları şaşırttı. Geçen hafta kongrede yaptığı konuşmada Başkan Jerome Powell, merkez bankasının borçlanma maliyetlerini düşürmeden önce enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru ilerlediği için "biraz daha fazla kanıta" ihtiyacı olduğunu vurguladı. Politika yapıcılar da benzer açıklamalarda bulundu.

Spot altın, geçtiğimiz haftanın en yüksek seviyesi olan 2.195,15 doların ardından New York saati ile 11:16'da yüzde 0,1 artışla ons başına 2,182,05 dolara yükseldi. Gümüş, platin ve paladyumun hepsi yükseldi.