Başbakan Ünal Üstel, Baf Direnişi’nin, Kıbrıs Türkü’nün tüm zor şartlara rağmen hiçbir esareti kabullenemeyeceğinin en açık göstergesi olduğunu vurguladı.

Başbakan Üstel yayımladığı mesajda, Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesinin en önemli dönüm noktalarından biri olan 9 Mart Şanlı Baf Direnişi’nin 60’ıncı yıl dönümünü şerefle idrak ettiklerini belirterek, vatan ve millet uğruna canlarını veren  şehitleri minnet ve rahmetle andı.

-“9 Mart, takvim yapraklarındaki herhangi bir gün değil, bir avuç Baflı’nın Rum ve Yunan kuvvetlerine karşı verdiği şanlı direnişin adıdır”

“9 Mart, takvim yapraklarındaki herhangi bir gün değil, bir avuç Baflı’nın Rum ve Yunan kuvvetlerine karşı verdiği şanlı direnişin adıdır” diyen Başbakan Üstel, şöyle devam etti:

“Baf merkez ve bölgedeki Türk köyleri bundan tam 60 yıl önce 9 Mart 1964 günü, Rum askerinin orantısız güç kullandığı saldırısına maruz kalmıştır. Bu saldırı karşısında vatan sevdasıyla canını feda etmeye hazır olan bir avuç insan, Mücahitlerle birlikte bölgeyi kahramanca korumuştur. Baf Direnişi, Kıbrıs Türkü’nün tüm zor şartlara rağmen hiçbir esareti kabullenemeyeceğinin en açık göstergesidir.”

Kıbrıs Türk halkının Baf Direnişi ve ardından gelen diğer bölgelerdeki destansı mücadelesi ile Kıbrıs Barış Harekâtı'nı yapılabildiğini ve bugün dünyayla kucaklaşma yolunda adım adım ilerleyen KKTC’nin temellerinin atıldığını vurgulayan Başbakan Üstel, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün, bu topraklarda özgürce yaşayabiliyorsak elbette bunun bedelini canlarıyla ve kanlarıyla ödeyen şehitlerimize, gazilerimize, kahraman Mücahitlerimize ve Mehmetçiklerimize borçluyuz. Bu nedenle şerefle ve gururla anılan Baf Direnişi’ni gelecek kuşaklara anımsatmak ve yaşatmakla mükellef olduğumuzun bilincindeyiz.”

-“Kıbrıs Türkü’nün bugünlere nasıl geldiğini asla unutturmayacağız”

Büyük acılarla bugünlere gelen Kıbrıs Türk halkının aynı acıları yaşamaması için haklı davayı uluslararası alanda kararlı bir şekilde savunmaya ve devlete sahip çıkmaya devam edeceklerini belirten Üstel, “Yıllarca bu adada Türk varlığının sürdürülmesi için verilen zorlu mücadeleleri ve Kıbrıs Türkü’nün bugünlere nasıl geldiğini asla unutturmayacağız” dedi.

Başbakan Üstel, Kıbrıs Türk mücadele tarihine adını altın harflerle yazdıran ve Baf’a gazilik ünvanını kazandıran bu onurlu günde  şehitleri ve gazileri saygı ve minnetle andı.

Editör: Aynur DIRAĞAN