Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı  Cevdet Yılmaz da, "Camii’nin Kıbrıs Türkünün neler yapabileceğinin göstergesi olduğunu" ifade etti.

Başbakan Ünal Üstel ile Cevdet Yılmaz, Ercan Havalimanında ortak basın toplantısı düzenledi.

Ünal Üstel konuşmasında, “Kıbrıs Türk Halkı ile milletimizin, sevinçlerinin bir, hüzünlerinin bir olduğunu hep vurguluyorum. Allah’ın izni ile bugün de o sevinçlerden birini yaşayacağız” dedi.

Tasarımı, mühendisliği ve tüm işçiliği ile Kıbrıs Türkleri tarafından inşa edilen Dr. Suat Günsel Camii'nin, “Kıbrıs Türklerinin, adaya kazandırdığı en büyük eserlerden biri” olma özelliğini taşıdığını kaydeden Üstel, “Kendi Bayrağının gölgesi altında, minarelerinde ezan seslerinin susmadığı, susturulamadığı, güven ve huzur içinde yaşamanın ne kadar kıymetli olduğunu Kıbrıs Türkü çok iyi bilmektedir. O en zorlu günlerde bile, Kıbrıs Türkü, bayrağını ve kuranını, yatağının başından hiç ayırmamış, hiç bir tehdit ve şantaja boyun eğmemiş, bayrağından, inançlarından ve milletinden asla vazgeçmemiştir. Bizler bu topraklarda, tarihin her döneminde, değerlerimizin ve inançlarımızın yılmaz bekçileri olduk” dedi.

Kıbrıs Türk Halkı olarak, bu değerlere sonuna kadar sahip çıkmaya ve onları bu topraklarda ilelebet yaşatmaya devam edeceklerini  ifade eden Üstel, Filistin halkının, bugün, Kıbrıs Türkünün geçmişte verdiği mücadeleyi verdiğini, her zaman Filistin halkının yanında olduklarını kaydetti.

Türkiye devletinin yöneticilerinin KKTC ziyaretlerinin Kıbrıs Türkü için her zaman çok önemli olduğunu ve güç verdiğini ifade eden Üstel, “Bu ziyaret de bizler için son derece önemlidir. Saygıya, sevgiye, güvene, kardeşliğe dayalı ilişkilerimiz ve yüzyıllara dayanan gönül akdimiz gerçektir, samimidir” dedi.

"Kıbrıs Türkünün bu coğrafyada, huzur ve güven içerisinde, bayraklarının gölgesinde, minarelerde  ezan sesleri susmadan yaşıyorsa bunun Anavatan Türkiye sayesinde olduğunu" belirten Üstel, “Anavatanımızdan, milletimizden Allah razı olsun” dedi.

Ziyarette, "yeni Türkiye Yüzyılının en büyük projesi" olacak olan elektrik projesinin de ele alınacağını söyleyen Üstel, bugün sağlıktan eğitime, tarımdan ulaştırmaya, turizmden enerjiye, gençlerden, kadınlara, sanayiden, iş dünyasına varıncaya kadar, KKTC'yi kalkındıracak tüm projeleri de ele alacaklarını, Mesarya’da bazı köyleri ziyaret edeceklerini kaydetti.