Gazimağusa Bağımsız Milletvekili Ayşegül Baybars, “Çevre Krizi ve İklim Değişikliği” konulu güncel konuşma istemi ile söz aldı.

Dünya Çevre Günü münasebetiyle iklim değişikliği konusunda hükümetin bir planı olup olmadığını sorgulayan Baybars, hava kalitesi ve toz bulutlarının sebebi olarak iklim krizinin yarattığı hava olaylarını işaret etti.

Son 30 yılda hava sıcaklığının üç buçuk derece arttığını belirterek bunun gıda krizinin kapıya dayanmasına yol açabileceği uyarısında bulunan Baybars, iklim krizi ile mücadele etmek için eylem planına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Hükümet yetkililerinin bir çalıştayda Lefkoşa İklim Sözleşmesi imzaladığını hatırlatarak, bunu sevimli görünmek adına imzaladıklarını savunan Baybars, doğal kaynakların korunması, yeşil enerji kaynaklarının kullanımı konularına hiçbir şey yapılmadığını savundu.

“Çevrede en basit sorunu dahi çözemez durumdayız” diyerek, çöp sorununa işaret eden Baybars, Güngör çöplüğünde hala vahşi atık depolama sisteminin olduğunu, çöplüğün 3 aylık ihalelerle sürdürülebilir olmasının mümkün olmadığını söyledi.

Hayvansal atıkların Haspolat’a götürülmesinin de büyük sıkıntı olduğunu ifade eden Baybars, İskele’de kanalizasyon olmamasının yarattığı tehditlerden de bahsetti ve hükümetin bu konuda bir adım atma niyeti olup olmadığını sordu.

Çevre konusunda devletin denetleme kabiliyetini göstermediğini de ifade eden Baybars, Ülkesel Fizik Planı çerçevesinde planlar yapılmasının önemine vurgu yaptı.

Editör: Aynur DIRAĞAN