(16.11.2023…..MHA…..) CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANI ÖZGÜR ÖZEL, OGÜN SAMAST İÇİN VERİLEN TAHLİYE KARARINA TEPKİ GÖSTERDİ.

Agos Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’ i 19 Ocak 2007’de gazete binasının önünde düzenlediği silahlı saldırıda öldüren Ogün Samast, şubat ayında nakledildiği cezaevinden koşullu salıverilme kapsamında tahliye edildi.

Özgür Özel’e bu tahliyenin sorulması ile birlikte konu ile ilgili açıklamada bulundu.

öö

Özel “Akıl alır gibi bir şey değil. 16 yıldır tutuklu. Yok iyi hali varmış, bilmem nesi varmış. Bu kadar canice bir cinayet işleyenin ne iyi hali olabilir! Hepimizin gözü önünde bu kadar açık bir cinayet... Sadece bir cinayet değil. Tasarlanmış, birileri tarafından planlanmış, görevlendirilmiş, gitmiş takip etmiş, tatbikat yapmış... Ayrıca Türkiye'deki çok önemli bir cemaate, Ermeni cemaatine karşı yapılmış olan fevkalade, inanılmaz büyük bir haksızlık.

Bir kanaat önderinin düşüncelerinden dolayı susturulması çok şüpheli bir durumdu zaten. Şimdi şu ortaya çıktı. Demek ki Ogün Samast'ı birileri koruyor, kolluyor. Zaten Samast'la cinayetten sonra bayrak önünde onunla fotoğraf çektirenler vardı.

Demek ki o fotoğraf çektirenler ya da onu azmettirenler, günü geldiğinde onun ömür boyu durması gereken o delikten çıkarmayı bildiler. Sözün bittiği yerdeyiz. Eğer Ogün Samast iyi halden serbest kalıyorsa, bu vakitten sonra bu memlekette adaletin a'sından bahseden gerçekten vicdansızdır” dedi. (MHA)