“Yaşlılarımız ve Çirkef Yatağında Gülistan Olur mu?” konulu konuşma yapan CTP Mağusa Milletvekili Şifa Çolakoğlu da, yaşlıların yaşadıklarını sıkıntılara değinerek, yaşlıların bugün ilaca erişimde büyük zorluklar yaşadıklarını, ayda bire denk gelen elektrik zammıyla karşı karşıya kaldıklarını, alım güçlerinin her geçen gün zayıfladığını, her geçen gün güvenlik korkusu yaşadıklarını kaydetti.

“Yaşlılara Saygı Haftasında” yaşlılara iyi haberler, sorunlarının çözüldüğüne dair müjdeler vermek istediğini ancak, geçen yıldan bu yana yaşlılara verilen hizmetin geliştirilemediğini ifade eden Çolakoğlu, Huzurevi Yasası ve Özel Huzurevleri Yasası’nın hiçbir şekilde uygulamaya konulamadığına dikkat çekti.  

Her iki yasanın da birtakım eksiklikleri olmasına rağmen hiçbir maddesinin yürürlüğe konulamadığını belirten Çolakoğlu, huzurevlerinin kriterleri konusunda örnekler verdi.

"Huzurevi nitelemesi yapılan yerler maalesef bakımevi niteliğindedir" diyen Çolakoğlu, yaşlıların bakım ve rehabilitasyonlarıyla ilgili ciddi planlamaların yapılması gerektiğini anlattı.

Koruyucu sağlık hizmetleri konusunda yerel yönetimlerin verdiği katkının desteklenmesi ve devletin yerel yönetimlerle hareket etmesi gerektiğini ifade eden Çolakoğlu, huzurevleri konusundaki önerilerini okudu.