Türkiye’de temaslar gerçekleştiren Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Adıyaman’da verdiği konferansın ardından Malatya’ya geçti.
Başkan Töre  burada ilk olarak Malatya Valisi Ersin Yazıcı, ardından Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Vahap Erdem’i ziyaret etti.

Töre ardından Malatya’da bulunan 2. Ordu Komutanlığını da ziyaret gerçekleştirerek 2.Ordu Komutanı  Korgeneral Metin Tokel ile bir araya geldi.
Malatya iline bağlı Battalgazi Belediyesi’ni de ziyaret eden Töre, Başkan Osman Güder ile görüştü.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Doğu Anadolu bölgesinin en güzel illerinden biri olan Malatya’da bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek Anadolu’nun her bir şehrinin kendileri için ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Başkan Töre, bölgede yaşanan deprem felaketin acılarını tüm Kıbrıs Türk halkının yüreklerinde hissettiğini ve depremin hemen ardından seferberlik ruhu ile yaraların sarılması için katkılar yaptığını belirtti.

Türk milletinin dayanışması ve birliğinin önemine işaret eden Başkan Töre, Kıbrıs meselesinin sadece Kıbrıslı Türklerin değil Türk dünyasının davası olduğunu kaydetti.

KIBRIS GAZİSİNİ EVİNDE ZİYARET ETTİ

Başkan Töre, Malatya’da ikamet eden Kıbrıs Barış Harekatı gazisi Bayram Akdemir’i evinde ziyaret etti.
Bir süre önce rahatsızlık geçiren Akdemir’e geçmiş olsun dileklerini ileten Başkan Töre, Kıbrıs’ta mücadele veren Mehmetçik ve Mücahidin sayesinde bugün KKTC’nin milli bir devlet olarak yoluna devam ettiğini söyledi.

Töre’nin Malatya temasları çerçevesinde bugün Turgut Özal Üniversitesi’ni ziyaret ederek akademik yıl açılışına katılması, konteyner kenti ziyaret etmesi, gaziler ile bir araya gelmesi ve bazı basın yayın kuruluşlarının canlı yayınlarına katılması bekleniyor.