(13.09.2023…..MHA…..) Dağlı Sigorta Direktörü Ersan Dağlı’ya sigorta yapılır iken dikkat edilmesi gereken hususları Sorduk.

Dağlı Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Ersan Dağlı ile yaptığımız röportajda vatandaşa sigorta sektörüne dair çeşitli konularda nelere dikkat etmesi konusunda bilgiler verdi.

Vatandaşların sigorta yapar iken en çok dikkat etmesi gereken konulara dikkat çekti.

Ersan Dağlı, Dağlı Sigorta’nın vizyonu, sigorta yaptırılırken dikkat edilecek hususlara, tamir işlemlerine ve kaza sonrası müşterilerine verdikleri hizmetleri anlattı.

Müşterilerinize nasıl hizmet veriyorsunuz?

Dağlı Sigorta şirketinin 60 yıllık bir tecrübeye sahip olduğunu ve bu birikimiyle kurumsallığından bahseden Ersan Dağlı verdikleri hizmetlerden şu sözlerle bahsetti:

“Dağlı sigorta hayat dışı bir sigorta şirketidir, biz en başta Adada büyük bir Pazar sahibi olan araçların sigorta hizmetlerini sağlıyoruz, Aynı zamanda da konut, işyeri ve fabrikaların KOBİ sigortaları, Nakliyat Sigortaları, Kredi Hayat Sigortaları, Seyahat Sigortaları ve Elektronik Alet Sigortaları bünyemizde mevcuttur.”

 9-18

İnsanlar araçlarına sigorta yaptırırken nelere dikkat etmeli?

Araç sigortalarının, aracın trafiğe çıkma izni olan zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası olmak üzere ikiye ayrıldığından bahseden Ersan Dağlı, sigorta yaptıracak kişilerin herhangi bir ek yükümlülüğe ihtiyacının olmadığını olası bir kaza durumunda 3.kişilere vereceği maddi hasarlar ve bedensel hasarlar için aracın yaşının, modelinin, motor hacminin sigorta şirketine bildirilmesi gerektiğinden bahsetti.

Araç tamir işlemlerinin uzun sürdüğü iddia ediliyor bunun sebepleri nelerdir?

Sigorta şirketlerinin hasar ihbarını aldıkları anda aracın eski haline getirilmesi için hızlı ve etkili bir şekilde hareket ettiklerini belirten Ersan Dağlı, sürecin zaman zaman neden uzadığına dair şu açıklamalarda bulundu:

"Tedarikçi veya servis sağlayıcı iş birliği gerektiren büyük hasarlar, onarımın planlanması ve adada bayisi bulunmayan marka araçlarında ihtiyaç olan parçalarının tedarikte bulunmaması sipariş üzerine yurtdışından getirilmesi süreci uzatabiliyor. Aynı zamanda araç tamiri için yeterli kaportacı, teknisyen, alanında uzman teknik elemanında sayısının az olması da araç tamir işlemlerini uzatabiliyor" dedi.

10-16

Sigortanızın mağduriyet yaşamaması için neler yapıyorsunuz?

Firmalarının odağında müşteri memnuniyeti olduğunu belirten Ersan Dağlı, piyasa koşulları, parçaların tedarik koşulları ve o parçaları tamir edebilecek teknik elemanın olmadığı koşullarda hizmet veremediklerinden şu sözlerle bahsetti:

“Tüketicilerin memnuniyetsizliği varsa hiç kimse kaportacı, tamirci ya da boyacıyı suçlamıyor oklar direk olarak sigorta şirketlerine dönüyor. Biz bu yüzden hizmet veremeyeceğimiz özellikle adada ender bulunan ve parçası çok zor bulunabilecek araçlara poliçe yapmama taraftarıyız. Bizim amacımız öncelikle Sigortalı’larımıza hizmet verebilmektir. Kendimizi bu şekilde koruyoruz”

 8-19

Daha sonra ise söz alan Dağlı Sigorta Hasar Tespit Müdürü Emrah Hordan bizlere kaza sonrası müşterilerine nasıl hizmet verildiği konusunda bilgiler aktardı. Emrah Hordan’a yönelttiğimiz soruya ise şu şekilde cevap verdi;

Kaza sonrası müşterilerinize nasıl hizmet veriyorsunuz?

Hasar ihbarını aldığımız andan itibaren gerek çekici hizmeti olsun gerek müşterimizin kiralık arabası olsun, poliçe şartları çerçevesinde uymamız gereken tüm yetki ve sorumluluklarımızı müşterimiz üzerinde uyguluyoruz. Kaza yapan aracı ilgili servise yönlendiriyoruz. Aracın hasar tespiti yapıldıktan sonra parça araştırması yapıyoruz ve elimizde bulunmayan parçalar için sipariş vererek tedarik ediyoruz. Müşterilerimize en kısa sürede araçlarını teslim etmeye özen gösteriyoruz. Bu benim çalıştığım Dağlı Sigorta’nın üzerinde durduğu en hassas konulardan biri olduğunu da sizlere belirtmek isterim ve bu önemli olaya parmak bastığınız içinde ayrıca size teşekkür ederiz.” (MHA)