Girne’ de Namık Kemal Caddesi üzerinde faaliyet gösteren bir barın ön kısmında, Mustafa Babaç kendisine küfür ettiği ve arkadaşını darp ettiği gerekçesi ile Onur Kayabaşı’nın başına sağ eli ile tokat vurup, sağ ayağı ile karın bölgesine tekme atmak sureti ile ciddi bir şekilde darp etti. Kayabaş’ın olaydan kısa süre sonra hayatını kaybetmesinin ardından Babaç tutuklanarak, mahkemeye çıkarıldı.

Girne Adli Şube’de görevli polis memuru Ömer Yavuz mahkemede olguları aktardı.Yavuz, 17.03.2024 tarihinde saat 18:55 raddelerinde Girne’de sakin Onur Kayabaşı’nın konu ikametgahı içerisinde aniden fenalaşarak vefat ettiğini söyledi. Polis, 18.03.2024 tarihinde müteveffanın cesedi üzerinde Dr. İdris Deniz tarafından yapılan otopsi neticesinde, kesin ölüm sebebinin net olarak tespit edilememesine rağmen, karın bölgesine (pankreas) aldığı darbeye bağlı olduğuna geliştiğinden şüphe edilen organlarındaki kan pıhtısına bağlı olmuş olabileceği öğrenilmiş ayrıca ölüm sebebinin yapılacak tetkik sonucu belirleneceğini ifade etti.

Yavuz, mesele ile ilgili olarak yapılan soruşturmada, 13.03.2024 tarihinde saat 00:07 raddelerinde Girne' de Namık Kemal Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Avlu bar isimli barın ön kısmında, müteveffa ile zanlı arasında kendisine küfür etmesi nedeniyle sözlü bir tartışma meydana geldiğini, akabinde zanlının yanında bulunan arkadaşını darp ettiği gerekçesiyle müteveffanın başına sağ eli ile tokat vurmak ve sağ ayağı ile karın bölgesine tekme vurmak atmak sureti ile darp ettiği tespit ettiğini açıkladı.

Polis, 14.03.2024 tarihinde müteveffanın Girne Akçiçek hastanesi Acil servisine "sol yan abdominal bölgeye tekme vurulması" şikayetiyle giderek muayene olduğunu ve sonrasında taburcu edildiğini belirtti.Polis, zanlının tutuklanarak soruşturma başlatıldığını ifade ederek, 3 gün süre istedi.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Evren Mürsel zanlının 3 gün süreyle tutuklu kalmasına emir verdi.