Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN) DAÜ bütçesinin, Komite’de görüşülmesi talebi ile Cumhuriyet Meclisi önünde eylem gerçekleştirdi.

Daü-Sen’in yapmış olduğu eyleme, CTP Milletvekilleri Fikri Toros, Sami Özuslu ve Erkut Şahali ile KTÖS ve KTAMS destek verdi.

daüs

DAÜ-SEN Başkanı Ercan Hoşkara eylemde yaptığı açıklamada, DAÜ’nün içinde bulunduğu mali krizin çıkışının, imza bekleyen protokol taslağı olduğunu ifade etti.

ds-1

Hoşkara, “DAÜ mali krizi ile gündemde, Haziran ayından bugüne bir protokol taslağı masada, artık bununla ilgili bir müzakere yapılacak ise bunun yapılıp imzalanması gerekiyor” dedi.

sen

Komitede Eğitim Bakanlığı Bütçesinin görüşüldüğünü anımsatan Hoşkara, “Malesef DAÜ’nün bütçesi bu komite toplantısına gelmedi. Protokol imzalanmadı. Bu nedenle protokoldeki unsurlar da bütçeye yansımıyor” dedi.

daü-8

Hoşkara “Eğer 30 Kasım’a kadar komitede bu bütçe görüşülmezse, bizim DAÜ ile ilgili öngördüğümüz çalışmaları hukuksal çerçevede yapmamız ve yasal çerçevede bu mali krizden çıkarmamız mümkün olmayacak” dedi.

Hoşkara, taleplerinin karşılanmaması durumunda, her türlü eylemi gerçekleştirme konusunda kararlı olduklarını ifade etti.