Doğu Akdeniz Üniversitesi’ndeki 350’ye yakın memur ve işçinin örgütlü bulunduğu Doğu Akdeniz Üniversitesi Birlik ve Dayanışma Sendikası (DAÜ BİR-SEN) tarafından Mağusa Kaza Mahkemesi’nde DAÜ yönetimine karşı açılan dava, sendika lehine sonuçlandı.

Mahkeme, Temmuz ayında yapılan hayat pahalılığı artışının çalışanların maaşlarına eksik yansıtılmasını; yasalara ve toplu iş sözleşmesine aykırı olduğuna kanaat getirdi, eksik ödemelerin iadesine karar verdi.

Konuyla ilgili YENİDÜZEN’e konuşan DAÜ BİR-SEN Eş Başkanı Buğu Sümen Cohar, emsal nitelikli bir karar üretebilmek adına, sendikadan bir işçi bir de memur olmak üzere 2 çalışan adına açtıkları davayı kazandıklarını belirtti.

Cohar, mahkeme kararının okunmasının ardından DAÜ yönetimiyle görüşeceklerini ifade etti, “Ortada iki yol var; ya tek tek tüm çalışanlar dava açıp haklarını alacaklar ya da üniversite yönetimi ile pazarlık masasına oturup, geriye kalan çalışanların maaşlarının iadesi yönünde karar alacağız” dedi.

Cohar, gün içerisinde DAÜ Rektörlüğü, yarın da Vakıf Yöneticiler Kurulu ile görüşmeyi planladıklarını belirtti.

Üniversitedeki akademisyenlerin örgütlü olduğu DAÜ-SEN’in de benzer davalar açtığını anımsatan Cohar, “Hocalarımız da davalarını kazanacaktır” dedi.

Mali krizle boğuşan DAÜ, çalışanın rızası olmadan, Temmuz ayındaki hayat pahalılığı ödeneğini maaşlara yansıtmamıştı.

Üniversiteyi “mali krizden çıkaracağı” ifade edilen bir protokol taslağı ile ilgili bir süredir hem sendika, hem DAÜ yönetimi hem de hükümet arasındaki görüşmeler sürüyor.

Söz konusu protokolde, maaşlardan kesinti yapılmasına ilişkin madde bulunuyor. Ancak protokolün yürürlüğe girmemesi nedeniyle, üniversite yönetiminin maaş kesinti kararı yasadışı olarak nitelendiriliyor.