Eroğlu, “Kıbrıs konusunda ancak iki devletli bir çözüm olabileceğini” belirtti ve “bunun gerisine gitmenin Kıbrıs Türkü’nü süreç içinde sıkıntıya sokacağını, Anavatan Türkiye’yi büyük zarara uğratacağını” vurguladı.

Derviş Eroğlu mesajında, “KKTC’nin dünyanın en huzur içinde yaşanabilir yerlerinden biri olduğu gerçeğine zarar vermeyecek önlemleri alma, ülkenin nüfus yapısını iyi planlama, turizm, yüksek öğrenim ve konut sektörlerine yeni birer yol haritası çizme, alt yapı sorunlarını tamamen çözme, kamuyu verimli hale getirme, Devlete zarar veren iddialardan kurtulma zamanın artık geldiğini hatta geçmekte olduğunu” kaydetti.

Derviş Eroğlu mesajında şunları ifade etti:

“ Ulus ve insanlık olarak 2023 yılını olumu, olumsuz yanları, bizleri üzen ve sevindirenleri ile geride bırakıyor, yeni umutlar, olumlu, güzel beklentilerle 2024 yılına giriyoruz.

Bu vesile ile, daha güzel yarınlar için çeşitli konulara ilişkin görüşlerimi Halkımızla paylaşmayı 3’üncü Cumhurbaşkanı olarak görev biliyorum.

2023 yılında, 2020 ile 2022 yıllarında tüm dünyada etkili olan son 150 yılın en öldürücü salgınının olumsuz etkileri yavaş yavaş sarılır, dünya ve ülke ekonomimizde süratli bir normalleşme sürecine girilirken hepimiz memnun olduk ama Anavatan Türkiye’de şubat ayı başında meydana gelen asrın depreminde on binlerce kardeşimizin yaşamını yitirmesi 10 ilde, milyonlarca insanımızın evsiz kalması hepimizi derinden yaraladı, üzdü.

Rusya-Ukrayna savaşının devam etmesi, hemen yanı başımızda Filistin İsrail savaşının başlaması ve halen devam eden savaşta şu ana dek en az yarısı kadın ve çocuklar olmak üzer 20 bini aşkın Filistinlinin İsrail saldırılarında yaşamlarını yitirmesi, binlerce Filistinlinin göçmen durumuna düşmesi Gazze’nin nerdeyse tamamen yıkılması duyarlı tüm insanlar gibi bizleri de kahretti.

Bu savaşın durdurulamaması, İsrail’in masum insanları, çocukları, kadınları öldürmesinin önüne geçilememesi bizlerin bir kez daha uygar ve insan haklarından, barıştan yana olduklarını ileri süren ülkelerin gerçek niyetlerini sorgulamamıza,  Kıbrıs konusunda da hatalı bir tutum içinde olan Birleşmiş Milletler Örgütü’nün etkisini, yararını tartışmamıza neden olmuştur.