Eski sağlık bakanlarından, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Filiz BESİM, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

İnşaat Mühendisleri Odası’nın (İMO) deprem raporuna işaret eden Besim, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin birçok binasında sorun belirlendiğini kaydetti. Kan bankası binasının acil boşaltılması gerektiğini ifade eden Besim, ana bina ve acil ve servisin riskli olduğunu ifade etti. Besim, “Yeni hastane çok acildir” vurgusunda bulundu.

Besim, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:  

“Yeni Hastane çok çok acildir. [SOS]”

“Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinin 2016’dan beri yapısal anlamda sıkıntılı olduğunu biliyoruz. Özellikle kolonlardaki korozyon raporlarda çok netti. Son İnşaat mühendisleri Odası raporlarında da bu hastane yerleşkesi içindeki bir çok binada sorun tesbit edildi.

Kan Bankası binası acilen boşaltılmalı. Thalassamia, Nüklear Tıp ve hemodialız çok riskli.

Ana bina ve acil servis riskli. Yerleşke içindeki tüm diğer binalar da ileri tetkik gerektiriyor.

Durum çok ciddidir. Bir gün dahi bekleyecek durumumuz yoktur. Girne ve Güzelyurt Hastanelerini çok ivedi olarak bitirilmeliyiz.

Lefkoşa için de Sağlık Bakanlığında olan hastane projeleri KTMMO’larına verilerek hızla düzenlenmeli ve yeni hastane inşaatına başlamalıyız.

Hastane inşaatı da en az okullar kadar acildir. Yasa ile toplanacak olan deprem vergileri öncelikli olarak bu kalemlere ayrılmalıdır.

Hükümetin, Sağlık Bakanlığının üzerinde kuracağı bir kriz komitesi ile hastane inşaatları yol haritası ivedilikle çizilmelidir. Bekleyecek bir günümüz bile yoktur yoksa hastalarımızı da tıpkı öğrencilerimiz gibi çadırlarda bulabiliriz.”