Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, Karakız'da kanalizasyon pompa istasyonunda yedek motorlardan birisinin daha arızalandığını belirterek, denize atık su akabileceği uyarısında bulundu.

Şenkul, sorunun çözümü için ekiplerin 24 saatten fazladır çalışttığını dile getirerek, bir sene içerisinde bu istasyonların tümünü yenileneceğini söyledi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

"Vatandaşlarımızın bilgisine: Karakız’daki kanalizasyon pompa istasyonunda elektrik kesintilerine bağlı olarak meydana geldiğini düşündüğümüz arıza sebebi ile yedek motorlarımızdan biri daha arıza yapmıştır.

Ekiplerimiz 24 saatten uzun süredir sorunu gidermek için çalışmaktadırlar.

Geldiğimiz noktada istasyondaki yoğunluğun arttığı saatlerde muhtemelen mevcut pompa yetersiz kalacaktır ve bu da denize atık su deşarjı anlamına gelmektedir.

Sadece olumlu bilgileri değil bu tip olumsuz gelişmeleri de sizlerle paylaşmamız gerekmektedir.

Ekiplerimiz şuan biraz ara verip dinlenecek, akşam saatlerinde ise elimizde bulunan başka bir istasyona ait pompayı Karakız İstasyonuna monte etmeyi denemek için tekrar iş başı yapacaktır.

Bir sene içerisinde bu istasyonların tümünü yenileneceğinin bilgisini de sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yaklaşık 18-20 milyon TL’lik yatırım gerektiren bu değişim için hali hazırda açık olan UNDP ihalesinin makul rakamlarda sonuçlanmasını bekliyoruz. Yaşanan bu olumsuzluktan ötürü çok üzgünüz. 

YIllarca ihmal edilen alt-yapı yatırımlarının bedelini ödüyoruz ama bizim olumsuzlukların arkasına sığınma lüksümüz yok.

İşimizin zor olduğunu biliyoruz ama yılmak, beklemek, ertelemek yok. Çözeceğiz…"