KANUNSUZ UYUŞTURUCU MADDE TASARRUFU

1.         14.03.2022 tarihinde, saat 14:00 sıralarında, Girne’de, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü Ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyon (Bodrum Operasyonu) kapsamında, S.A.(E-40)’nın tasarrufunda yaklaşık 1 kilogram ağırlığında hintkeneviri türü ile yaklaşık 20 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeler, içerisinde uyuşturucu madde olduğuna inanılan 7 adet hap ve uyuşturucu madde satışından elde edildiğine inanılan 32.400 TL nakit para bulunarak emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

2.         14.03.2023 tarihinde, Gazimağusa’da, H.K.(E-20)’nin kalmakta olduğu ikametgahta, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan aramada, tasarrufunda yaklaşık 20 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ve üzerinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan hassas terazi bulunarak emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

KANUNSUZ UYUŞTURUCU MADDE ZİRAAT VE TASARRUFU

            14.03.2023 tarihinde, Lefkoşa’da, E.C.(E-23)’nin kalmakta olduğu ikametgahta, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü Ekipleri tarafından yapılan aramada, hintkeneviri türü uyuşturucu madde içerdiğine inanılan toplam 11 kök hintkeneviri bitkisi, yaklaşık 200 miligram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, içerisinde tütün ile karışık    hintkeneviri türü uyuşturucu madde olduğuna inanılan ucu yanık sarma sigara ve öğütücü bulunarak emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

İZİNSİZ KAZI YAPMAK, KANUNSUZ ESKİ ESER VE PATLAYICI MADDE TASARRUFU

            13.03.2023 tarihinde saat 22:00 sıralarında, Alsancak’ta, Ü.A.(E-47), Y.A.(E-43), K.Ö.(E-45), O.B.(E-40) ve G.K.(E-44), eski eser bulmak amacıyla izinsiz olarak kazı yaptıkları sırada, polis tarafından suçüstü tespit edilerek tutuklanmışlardır.

            Olayla ilgili olarak yürütülen ileri soruşturma kapsamında, zanlı Ü.A.’nın Karaoğlanoğlu’ndaki ikametgahında mahkeme emri ile yapılan aramada; eski eser olduğuna inanılan 1’i tam 4’ü kırık sikke parçaları, kanunsuz patlayıcı madde sınıfına giren 13 adet kapsül, 46 gram barut ve metal el dedektörü bulunarak emare olarak alınmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

BİNA AÇMA, HIRSIZLIK VE KASTİ HASAR

            17 Şubat – 08 Mart 2023 tarihleri arasında, Lefkoşa’da, Demir Sokak üzerinde bulunan yapımı devam eden bir binanın giriş kapısı kırılarak açılmış ve içeriye girildikten sonra, bina    içerisinden spiral, karıştırıcı ve seramik kesme makineleri, 2 adet tuvalet ve 2 adet lavabo çalınmıştır. Olay polisin bilgisine gelmesi üzerine yürütülen ileri soruşturmada, meselede zanlı olarak görülen H.K.(E-28) tutuklanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

FABRİKA YANGINI

            15.03.2023 tarihinde, 00:30 sıralarında, Lefkoşa’da Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir alüminyum fabrikasında, muhtemelen hidrolik makinesine ait yağ basınç hortumunun patlayıp faal durumdaki profil üretme makinesinin sıcak aksamlarına teması sonucu bir yangın meydana geldi. Yangın İtfaiye Ekipleri tarafından söndürülmüş olup, çıkan yangın sonucu faal durumdaki alüminyum profil üretme makinesi, fırını ısıtan makine, elektrik kabloları ve idare panosu yanarak zarar görürken, çıkan ısıdan dolayı fabrikanın yan kısmında bulunan 8 adet sandviç panel zarar görmüştür.                                                                                                    Yangın sırasında fabrika çalışanı Fareed ZAKIR (E-30), her iki el ve başından yaralanması sonucu kaldırıldığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından, cerrahi serviste müşahede altına alınmıştır. Soruşturma devam etmektedir.