İktisatbank'ın 25 Ekim 2023'e ilişkin Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

Küresel mali piyasalar haftanın ikinci gününü bir miktar da olsa soluklanarak geçirdiğini söyleyebiliriz. Bu minvalde, risk algısında bir miktar iyileşme gördük.

Risk denince akla gelen sığınılacak güvenlerin başında altın, geçen haftanın son iş günü psikolojik 2,000 dolar seviyesini test etmesi ardından bu hafta 1,975 dolar seviyesinde temkinli bir seyir izleyerek gelişmelerin ne yöne evrileceğini anlamaya çalışıyor.

Öte yandan, Ortadoğu'da savaşın sınır ötesine de sıçrayarak özellikle de ışık altına oturtulan İran'ın da hedef alınabileceğinin getirdiği arz endişeleri ile kuzey denizi petrolü brent, yine cuma günü 94 dolar seviyesini test etmesi ardından 88 dolar seviyesinin de altına çekildi.

Altın ve petrol gibi güvenli limanlara yönelik yatırımcıların bu hafta sergiledikleri ruh hâl, net bir şekilde savaşın jeopolitik riskleri daha da tırmandırmayacağına işaret ediyor.

İsrail, Filistinlilerin zorlu koşullar altında yaşadığı bölgeyi bombalamayı sürdürürken, ABD ve Rusya, kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ne yardım sağlanması için İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaların durdurulması yönündeki uluslararası çağrılara öncülük ederken, hatırlayacağınız üzere, dün de ABD'nin eski Başkanı Obama İsrail'i uyararak insani maliyetleri göz ardı etmemesi gerektiği noktasında sert bir uyarı yapmıştı.