banner4

OLASI BİR TSUNAMİ KIBRIS'I DA VURABİLİR

Dünya Tsunami Farkındalık Günü münasebetiyle Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Akdeniz'de tsunami riski Pasifik ve Hint Okyanuslarından daha düşüktür.

banner60
OLASI BİR TSUNAMİ KIBRIS'I DA VURABİLİR
banner61
banner62
banner63

Dünya Tsunami Farkındalık Günü münasebetiyle dün yaptığı açıklamada, Akdeniz'de tsunami riski Pasifik ve Hint Okyanuslarından daha düşüktür, ancak bunun gerçek bir olasılık olduğunu söyledi.

Avrupa sularında tsunamiler, Afrika Plakasının Avrasya Plakasının altında kuzeye doğru sürüklenmesinin neden olduğu depremler nedeniyle meydana gelecektir.

Akdeniz, yalnızca bölgenin sismik olarak aktif olması nedeniyle değil, aynı zamanda kıyı limanlarının yüksek riskli tsunami merkez üslerine çok yakın olması nedeniyle tsunamilere karşı savunmasız olarak kabul edilebilir.

Kıbrıs Oşinografi Merkezi direktörü Giorgos Georgiou'ya göre, Akdeniz'de meydana gelen bir deprem, Kıbrıs'a bir saat içinde ulaşabilecek bir tsunamiyi tetikleyebilir ve elektrik santralleri ve kimya fabrikaları gibi endüstriyel binaları boşaltmak ve kapatmak için çok az zaman verebilir.

1202, 1222, 1303 ve 1953'te adanın kıyı şeridi tsunamiler tarafından vuruldu. 1953'te Baf'ta 40 kişinin hayatını kaybettiği yıkıcı bir çifte depremden sonra meydana geldi. Yaklaşık 1 metrelik küçük bir dalga oluşturdu.

Şu anda Kuzey Atlantik ve Akdeniz bölgesinde İtalya, Fransa, Türkiye ve Yunanistan'da bulunan dört sertifikalı tsunami uyarı ve bilgi merkezi bulunmaktadır.

Bu merkezler tarafından tsunami tespit edilmesi durumunda sistem dahilinde üye ülkelere otomatik uyarılar gönderilmektedir.

Bu uyarılar, ulusal afet müdahale planlarını harekete geçiren sivil savunma organları tarafından alınır.

Jeolojik Etüt Dairesi, Yunanistan ve İtalya'daki uyarı merkezlerine ve Kıbrıs'ın Sivil Savunmasına gerçek zamanlı bilgi sağlar.

Akdeniz'de kaydedilen en büyük tsunami dalgası, Ege Denizi'ndeki Yunan adası Amorgos'ta meydana gelen bir depremden sonra 1956'da gerçekleşti.

Deprem, maksimum 30 m hızla yükselen büyük bir tsunamiyi tetikledi. Deprem ve tsunaminin birleşik etkileri 53 kişinin hayatını kaybetmesine, 100 kişinin de yaralanmasına neden oldu.

K:C-m

banner65
banner117
banner139
banner125
banner126
banner127
banner124
banner140
banner154
banner160
banner161
banner163
banner166
banner167
banner67
SIRADAKİ HABER