CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a tazminat davası açtıklarını duyurdu.

Av. Çelik'in Twitter hesabında yaptığı paylaşım şöyle:

"Genel Başkanımız ve 13. Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatı gereğince; Türk tarih ve kültürü ile özdeşleşmiş 'Mertçe Mücadele' etik değerinden bihaber olan, müfteriliği ise değer olarak benimseyip içselleştirmiş bulunan, montajcıbaşından yani Erdoğan'dan; montaj video sahtekârlıklarının hesabını sormak üzere davamızı açtık! Ancak bu kez Erdoğan'ın ederini gözetmedik! Kişiliğine biçilen değeri aşarak, 1 Milyon TL miktarlı olarak dava açma yoluna gittik: Şehitlerimizin çocuklarına eğitim bursu olarak dağıtılmak üzere..."

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim öncesi mitinglerinde ve gençlerle buluştuğu programlarda gösterdiği, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun montajlı videosu 22 Mayıs'ta tekrar gündeme geldi.

TRT ortak yayınında konuşan Erdoğan, Abdülkadir Selvi tarafından kendisine sorulan soru üzerine, "Kılıçdaroğlu'nun Kandil'dekilerle video çekimleri var. Ama montaj ama şu ama bu" dedi.

Erdoğan'ın bahsettiği görüntünün orijinali, Millet İttifakı'nın 14 Mayıs seçimleri için yayımladığı kampanya filminden. Montajlı videoda ise Kılıçdaroğlu'nun arkasına aralarında Murat Karayılan'ın da olduğu PKK'liler yerleştirildi.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın yanıtını "itiraf" olarak değerlendirerek "Montajcı sahtekâr" dedi. CHP il örgütleri de Erdoğan'ın 'montaj video' açıklamasını AKP il örgütlerinin önüne siyah çelenk bırakarak protesto etti.