"KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti hükümeti arasında, KKTC’de Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları ile Türkiye Cumhuriyeti İlgili Kanunlarına Göre Kurulmuş Şirketlerin Yapacağı Sanayi Yatırımlarının Kolaylaştırılması Hakkında Anlaşma", bugün Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nda düzenlenen törenle imzalandı.

Anlaşmaya, Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu ile Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır imza koydu.

Anlaşma, "yatırım alanı açma, Türkiye’den KKTC’ye gelecek yatırımcılara yatırım kolaylığı sağlama ve Türkiye ve KKTC’deki yatırımcılar arasında ortaya çıkan farkları gidermeyi" amaçlıyor.

İmza töreninde Amcaoğlu ile Kacır konuşma yaptı.

-Amcaoğlu

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, imza töreninde yaptığı açıklamada KKTC’nin bu topraklarda var olabilmesi için üretebilmeyi ve katma değeri artırabilmeyi hedeflemesi gerektiğini, bunun da ancak Türkiye ile birlikte mümkün olabileceğini söyledi.

Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “KKTC’ye nitelikli, planlı, çevreci sanayi alanları kazandırmayı arzuluyoruz” dedi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, KKTC’nin hizmet sektörüyle kalkınıp ayakları üzerinde duracağına yönelik bir algı yerleştiğini söyleyerek, son yıllarda Türkiye’nin verdiği destekle sadece hizmet sektörüyle değil üretim ve altyapı sektörleriyle de ekonomiye katkı sağlandığını belirtti.

Amcaoğlu, mikro anlamda kendi ihtiyacını üretebilme ve makro anlamda üretim yapma yetisine sahip altyapıların konuşlandırılması anlamında da atılımlar yaşandığını ifade etti.

Sanayi ve sanayici ihtiyacının karşılanması ve Türkiye’nin sanayi anlamında gerçekleştirdiği devrimlerdeki bilgi birikimini KKTC’ye aktarması noktalarındaki desteğin önemine vurgu yapan Amcaoğlu, bu protokolle Türkiye’nin bu noktalardaki desteğinin daha da büyük ivme kazanacağını belirtti.

KKTC’nin bu topraklarda var olabilmesi için üretebilme ve katma değeri artırabilmeyi hedeflemesinin ancak Türkiye ile birlikte mümkün olabileceğini söyleyen Amcaoğlu, organize sanayi bölgelerinde özellikle pandemide ortaya çıkan yetersizliğin bundan sonraki süreçlerde iş birliğini hayata geçirerek aşılabileceğini kaydetti.

Amcaoğlu, kısa süre içinde yatırımların karşılıklı korunmasına yönelik protokolün de imzalanacağını söyleyerek, teşekkür etti.

Amcaoğlu, Mavi Vatan’ın hayata geçmesi için atılan bu imzaların devam etmesinin gerekliliğini vurguladı.