Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Turgut Akçın, valensiya ürününün hasat ve ihracatının süratle yapılmasını beklediklerini kaydetti; mevcut kesim ekipleriyle valensiya hasadına geç kalındığına dikkat çekti.

Akçın yaptığı yazılı açıklamada, narenciyenin adanın en önemli ihracat ürünü olduğunu ifade ederek, her yıl ürünün bir kısmının heba olduğunu ve üreticinin zarara uğratıldığını belirtti.

“Bu yıl da yeşillenme hastalığının bahane edildiğini” belirten Akçın, ihracatın yapılamamasının, ürünün büyük bir kısmının, hatta yüzde 30-40 oranına varan king mandalinanın ağaçların altına dökülerek heba olmasına vesile olduğunu” kaydetti. Akçın, ürünün bir kısmının ise dalında kalıp, tazmin edileceğini ifade etti. 

Mevcut kesim ekipleri ile valensiya hasadına geç kalındığını belirten  Akçın, kesim ekiplerinin şu an 600-650 civarında işçisi bulunduğunu ancak bayram nedeniyle işçilerin büyük bir kısmının Türkiye’ye gittiğinin söylendiğini, dönüp dönmeyeceklerinin ise meçhul olduğunu kaydetti.