Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürlüğü ile Shipyard Famagusta Ltd. arasında, gemi bakım hizmetleri alanında eğitim programı oluşturmak, bu alanda eğitim alacak olan gençlere iş imkanları sunmak ve okullarla şirket arasında iletişim stratejisi kurmak amacıyla mesleki eğitim ve iş birliği protokolü imzalandı.

Protokole, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürü Gülşen Hocanın ve Shipyard Famagusta Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Gündoğdu imza koydu.

MEB - SHIPYARD PROTOKOL IMZA 2

Protokol kapsamında, ortak çalışmalarla öğretim programları hazırlanarak, ilk etapta Doktor Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’ne Gemi Bakım / Onarım alanının açılması ve sektör ile öğrencilerin bir araya getirilmesi hedefleniyor.

İmza töreninde ilk sözü alan Shipyard Famagusta Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Gündoğdu, dünya üzerinde uluslararası taşımacılığın yüzde 85 oranında deniz yolu ile yapıldığına ve gemi bakım hizmetlerinin her geçen gün daha da önem kazandığına dikkat çekti.

Shipyard Famagusta Ltd. olarak ISO. ISG. ve Çevre kalite belgesi ile KKTC ve Doğu Akdeniz'de 34 senedir hizmet veren tek tersane olduklarını belirten Gündoğdu, gemi inşa ve bakımı alanında ülke gençlerine güçlü bir gelecek sağlama ve sahip oldukları kadroyu ülke gençliğine emanet etmek adına böylesi değerli bir protokole imza koyduklarını söyledi.

MEB - SHIPYARD PROTOKOL IMZA 3

Gündoğdu, Bakanlıkla birlikte yürütecekleri çalışmalarla gemi inşa, bakım ve onarım tedrisatını da müfredata kazandıracakların dile getirerek, eğitim kurumları ile profesyonel iş hayatı arasında önemli bir iletişim köprüsü kurulacağını sözlerine ekledi.

Gündoğdu konuşmasının sonunda, protokolün hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, hayırlı olmasını diledi.   

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise konuşmasında, ülkede yıllardır nitelikli ara eleman ihtiyacı olduğunu dile getirerek, sektörün ihtiyaç duyduğu elemanları yetiştirmek adına böylesi protokollere imza attıklarını söyledi.

MEB - SHIPYARD PROTOKOL IMZA 4

Çeşitli sebeplerden dolayı yabancı iş gücünün çoğaldığına da dikkat çeken Çavuşoğlu, “Her alanda kendimize yeter durumda olmalıyız.” diyerek, Bakanlık olarak yerel iş gücünü destekleyici adımlar attıklarını belirtti.

Çavuşoğlu, bu anlamda ülkeye gemi bakım / onarım alanında hizmet veren Shipyard ile bugün önemli bir adım attıklarını kaydederek, ilk etapta Doktor Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi metal bölümünü güçlendirmek ve eğitim alan öğrencileri bu alana yönelik yetiştirmek adına ortak iş birliği yapacaklarını dile getirdi.

Önümüzdeki dönemlerde diğer meslek okullarına da bu alanı eklemek istediklerini söyleyen Çavuşoğlu, protokolün ülke gençliğine ve sektöre hayırlı olmasını temenni etti.