Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mine Atlı, "vicdanı ret" hakkının bir insan hakkı olduğunu söyleyerek, bu haklarını kullanmak isteyen gençlerin göz göre göre hapse gönderilmemesi için Meclis'i göreve çağırdı .

Yazılı açıklama yapan Mine Atlı, TDP olarak insan haklarının her alanında aynı duruşta olduklarını; kadın, çocuk ve LGBT bireyler başta olmak üzere özellikle dezavantajlı tüm kesimlerin haklarıyla ilgili ses yükselttiklerini, çalışmalar yaptıklarını ve mücadele ettiklerini hatırlattı.

Bir genç erkeğin eline silah almak istememesinin, herhangi bir canlıya ya da hedefe karşı kurşun sıkmayı reddetmesinin de "insan hakları" çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Mine Atlı, bu anlamda vicdani reddini açıklayan gençlerin ise hapisle cezalandırıldığına, bir çoğunun da cezalandırılma ihtimali olduğuna dikkat çekti.

"DEMOKRATİK HAKLARA SAYGI DUYAN TÜM VEKİLLERE BÜYÜK BİR GÖREV DÜŞÜYOR"

Seferberlik çağrısını reddettiği için hakkında dava açılan ve bugün Askeri Mahkeme'de davası görüşülen Mustafa Hürben'in hapislik cezasıyla karşı karşıya olduğunu hatırlatan Mine Atlı, yasal düzenleme yapılmaması halinde, Hürben'in bir sonraki duruşma tarihi olan 18 Ocak'ta direkt hapse gönderileceğini kaydetti.

Mine Atlı, "Demokratik haklara ve insan haklarına saygısı olan ve bu ülkenin gençlerinin bu haklarını kullandıkları için hapse atılmasını istemeyen tüm milletvekilleri bir araya gelip yarından tezi yok konuyla ilgili yasa çalışmasını başlatmalıdır. Meclis'e ve içindeki tüm vekillere tarihi bir sorumluluk düşüyor. Geç kalınmadan adımttı.  atılmalıdır" dedi.