(28.07.2022  ……….MHA)

27.07.22 tarihinde Gazimağusa’ da müşteri olarak gittiği apart hotel içerisinde otel müşterilerinden birinin koltuk içerisinde unuttuğu Nike marka siyah renk cüzdan ve içerisindeki 4400 T.L nakit parayı sirkat eden Ürdün uyruklu T. K. K., güvenlik kamerası incelenmesinde ayni gün tespit edilerek tutuklandı ve tasarrufunda bulundurduğu cüzdan ile para emare olarak zapt edildi.

Zanlı bugün “sirkat” suçlamasıyla Gazimağusa kaza mahkemesinde yargıç huzuruna çıkarılarak yargılanmada hazır bulunmasını temin etmek maksadıyla 1 ay süreyle hükümsüz tutuklu olarak merkezi ceza evine gönderildi.

Bugünkü duruşmada iddia makamı adına mahkemede hazır bulunan savcı yardımcısı Hüseyin Eser, olgularla ilgili bilgi aktarmak için polis memuru Mehmet Uyguner’i tanık kürsüsüne çağırdı. Tanık polis yemin altında verdiği şahadetinde, 27.07.22 tarihinde Gazimağusa’ da bir apart otelde bulunan zanlının orada koltuk üzerinde müşterilerden biri tarafından unutulan Nike marka siyah renk bir cüzdan ve içerisindeki 4400 T.L nakit parayı alıp sirkat ettiğini söyledi.

Müşterinin olayı fark etmesi ve polisin haberdar edilmesinden sonra incelenen kamera görüntülerinden tespit edilen zanlının ayni gün olay mahallinden ayrılmadan tutuklandığını ve tasarrufunda bulundurduğu müştekiye ait cüzdan ile 4400 T.L nakit paranın bulunarak emare alındığını belirten tanık, işlemiş olduğu suçlarla ilgili kendisine tebliğ edilen yazılı dava tebliğini zanlının kabul etmediğini söyledi.

Tam bir suç makinesi.

Tahkikatın tamamlandığını belirten tanık polis, zanlının 7 farklı zamanlarda 7 farklı suç işlediğine değinerek bu suçların kanunsuz bıçak taşıma, kavga ve rahatsızlık, polisi darp ve görevinden men suçlarından oluştuğunu, serbest kalması halinde suç işlemeye meyilli olması nedeniyle yeni suçlar işleyeceğinin aşikâr olduğuna dikkat çektikten sonra yargılanmada hazır bulunmasını temin etmek maksadıyla 3 ay süreyle hükümsüz tutuklu olarak merkezi ceza evine gönderilmesini talep etti.

Talep edilen süreyi savcı yardımcısı Eser 1 ay olarak sınırladıktan sonra huzurundaki şahadeti değerlendiren yargıç Mine Gündüz, zanlının ileride görülecek davasında hazır bulunmasını temin etmek maksadıyla ve her ne şartlarda olursa olsun 1 ay’ ı geçmemek kaydıyla hükümsüz tutuklu olarak merkezi ceza evine gönderilmesi yönünde emir verdi.

(MHA)