TDP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Özkunt, Kuzey Kıbrıs TV’de yayınlanan “Kaptanın Günlüğü” programında soruları yanıtladı.

T izinli araçların güneye geçişleriyle ilgili Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından yapılan kısıtlamalara değinen Özkunt, bunun karşılıklı geçişlerin yoğunluğundan ve Kıbrıslı Rumların kuzeyde yaptıkları yoğun alışverişten duyulan bir rahatsızlık olduğunu kaydetti.

“Kıbrıs sorununun yörüngesini ayrılıkçı bir perspektiften belirleyenlerin bunu devam ettirmeye çalıştığını” ifade eden Özkunt, yaşanan sorunların bu nedenle sürdüğünü, bunun sona ermesinin tek yolunun karşılıklı diyalogdan geçtiğini belirtti.

“2023 yılının ekonomi ve özgürlükler açısından Kıbrıs Türk toplumu adına iyi geçen bir yıl olmadığını” kaydeden Özkunt, “2023 yılında büyük bir fakirleşme yaşandı. Zaten araştırmalarda da ortaya çıkıyor ki, yurttaşın yaşadığı en büyük sıkıntıların başında ekonomik sıkıntı geliyor” diye konuştu.

İfade özgürlükleri konusunda da büyük sıkıntılar yaşandığını dile getiren Özkunt, mahkemeleri meşgul eden basın ve ifade özgürlüğü davalarının çokça gündeme geldiğini hatırlattı.

-“Halk Marketler konusunda Belediyeler Birliği’ni göreve davet ettik”

TDP’nin, kuru bir muhalefet yapmadığını, çözüm önerileri getirdiğini, bunlardan bazılarının Halk Marketler ve Hal Yasası değişikliği olduğunu anlatan Özkunt, özellikle Halk Marketler konusunda Belediyeler Birliği’ni göreve davet ettiklerini anımsattı. Özkunt, “Halk Marketler onların girişimiyle gerçekleşebilir” ded