Brent, haftanın ilk iki seansındaki yüzde 2,4'lük yükselişin göstergeyi Ekim ayının sonundan bu yana en yüksek kapanışına yükseltmesinin ardından varil başına 87 doların üzerinde pek değişmedi. ABD ham petrolü 83 dolara yakındı. Rakamlara aşina olan kaynaklara göre Amerikan Petrol Enstitüsü, ABD ham petrol stoklarının 1,5 milyon varil düştüğünü bildirdi. Benzin stoklarının da daraldığı görüldü.

ABD Merkez Bankası’nın Çarşamba günü ilerleyen saatlerde üst üste beşinci toplantısında faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor, ancak politika yapıcılar gevşemeye ne zaman hazır olacaklarına dair ipuçları verebilir. Carlyle Group LP'den Jeff Currie, Fed'in önümüzdeki aylarda faiz oranlarını düşürmeye yönelmesi halinde petrolün varil başına 70 ila 90 doların üzerine çıkacağını söyledi.

Ham petrol, bu yıl yaklaşık yüzde 13 arttı. Bu ilerleme, OPEC+ tarafından yapılan arz kesintileri ve Ukrayna'nın Rus rafinerilerine yönelik insansız hava aracı saldırıları da dahil olmak üzere jeopolitik risklerle desteklendi. Bu haftanın başında Çin'den gelen genel anlamda pozitif büyüme verileri de kazanımlara yol açtı.