Petrol, fiyatlara yön verebilecek bir dizi piyasa raporu ve ABD enflasyon verisi öncesinde üç günlük düşüşünün ardından yatay seyrediyor.

ABD ham petrolü önceki üç seansa göre yüzde 1,5 düştükten sonra varil başına 78 doların üzerinde işlem gördü. Brent Pazartesi günü 82 doların yakınında kapandı. Yatırımcıların Salı günü OPEC'in aylık raporundan ABD stoklarına ilişkin sektör rakamlarına ve Şubat ayı enflasyon raporuna kadar çok sayıda bilgi olacak.

Petrol bu yıl yükselişte ancak fiyatlar, yükseliş ve düşüş faktörlerinin itici ve çekici etkileri arasında sıkışmış durumda ve dar bir ticaret aralığında sıkışıp kaldı. OPEC+'nın arz kısıtlamaları, grup dışından gelen yüksek üretimle dengelenirken, Çin talebine ilişkin endişeler sürüyor.

Piyasa aynı zamanda İsrail ile Hamas arasındaki gelişmeleri de izliyor olacak; ateşkes görüşmeleri Ramazan'ın başlamasıyla çıkmaza giriyor ve ABD ateşkese karşı uyarıda bulunuyor. İsrail daha önce rehinelerin Ramazan ayına kadar iade edilmemesi halinde Refah şehrine saldırı düzenleyeceğini açıklamıştı.