Petrol, ABD'deki ham stokların azalması ve Ukrayna'nın başka bir Rus rafinerisine saldırmasının ardından yaklaşık beş haftanın en büyük yükselişini sürdürdü.

ABD ham petrolü Çarşamba günü yüzde 2,8 yükseldikten sonra varil başına 80 doların altında işlem gördü. Brent 84 dolar civarında sabit kaldı. ABD stokları yedi haftadan bu yana ilk kez düşerken, Cushing, Oklahoma'daki depolama merkezindeki ham stoklar Şubat başından bu yana ilk düşüşünü gördü.

Bir Rus rafinerisine yapılan bir başka Ukrayna insansız hava aracı saldırısı jeopolitik gerilimleri artırdı. Çarşamba günü Rosneft PJSC'nin Moskova yakınlarındaki Ryazan tesisine düzenlenen saldırı, ülkenin işleme tesislerine yönelik bir dizi saldırının sonuncusuydu.

Ham petrol bu yıl daha yüksek ancak fiyatlar sıkı bir ticaret bandında kalmayı sürdürüyor. OPEC+'nın arz kesintileri grup dışından daha yüksek üretimle karşılanırken, Çin'in talep endişeleri devam ediyor. Uluslararası Enerji Ajansı Perşembe günü ilerleyen saatlerde yayınlayacağı aylık raporda piyasanın anlık görüntüsünü sunacak.

Bu arada rafine ürünler, bu yıl ham petrolün yavaş ama istikrarlı yükselişinin önünde seyreden kazanımlarla ilgi odağı oldu. ABD'de benzin vadeli işlemleri, yakıt stoklarının azalmasıyla neredeyse altı ayın en yüksek seviyesinde bulunuyor.