Sağlık Bakanlığı'ndan kış döneminde, üst solunum yolu enfeksiyonlarında meydana gelen artış ile ilgili açıklama geldi. Açıklama şu şekildedir;

Hastanelerimizin acil servislerine bu konuda yapılan şikâyetler artmakta olup,  ilgili tüm branşlardan alınan bilgilere göre kritik düzey teşkil eden herhangi bir durum bulunmamaktadır.

Hastanelerimize gelen her hastaya bakılmakta, yatış gerekmesi halinde hastanelerimizde tedavi edilmektedir. Hasta yatağı konusunda bir eksiklik bulunmamaktadır.

Yine Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne bağlı Acil Durum Hastanesi ek binasında Çocuk Acil Servisi’nde ,çocuk servisi, çocuk yoğun bakım, yeni doğan yatak sayılarında herhangi bir sıkıntı yaşanmamakta, yatış gerekmesi halinde boş yataklar bulunmaktadır. Gribal enfeksiyona yakalanan çoğu kişi ayakta veya evlerinde dinlenerek hastalığı atlatmaktadır.

Gribal enfeksiyona karşı eksik aşıların tamamlanması önem taşımaktadır. Gribal enfeksiyon taşıyan çocukların okula gönderilmemesi, hasta olan kişilerin kalabalık ortamlarda bulunmamaya dikkat etmesi, hastalık belirtisi var ise maske takması, hijyen kurallarına uyulması elzemdir.