Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Güneş Onar'ın Cumhurbaşkanı Özel Temsilciliği görevine getirilmesiyle boşalan Güven Yaratıcı Önlemler ve İki Taraflı Teknik Komiteler Koordinatörlüğü'ne Seniha Birand Çınar getirildi.

Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesindeki bilgilere göre Seniha Birand Çınar, 1999 yılından bu yana Dışişleri Bakanlığı kariyer diplomatı olup, sırasıyla Paris'te üçüncü ve ikinci sekreter, Ankara'da birinci müsteşar, Strasbourg'da Temsilci ve İstanbul’da da Başkonsolos olarak dış görevlerde bulundu.

Çınar ayrıca Dışişleri Bakanlığı merkez birimlerinde farklı yıllarda Siyasi İsler ve Avrupa Birliği ile İlişkiler ve İslam İşbirliği Teşkilatı ile İlişkiler Müdürlüklerinde Müdür/Temsilci unvanıyla görev yaptı.

Seniha Birand Çınar, Kıbrıs konusuyla ilgili 1999’dan itibaren Cumhurbaşkanlığı'nda aracılı görüşmeler ile Bürgenstock süreci de dahil olmak üzere, Annan Planı müzakere süreçlerinde, 2010-11 döneminde yine Cumhurbaşkanlığı müzakere heyetinde hizmet verdi.

Reading, Westminster, Pantheon-Assas ve Strasbourg Üniversitelerinden Uluslararası İlişkiler-Diplomasi-AB Hukuku ve İnsan Hakları konulu lisans ve yüksek lisans derecelerine sahip olan Çınar, İngilizce ve Fransızca biliyor.