Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, Ramazan Bayramı süresince gözlemlediklerini “Kendime bayram yazıları 3” başlığıyla sosyal medya hesabından paylaştı.

Murat Şenkul, ülkede çalışan Pakistan ve Bangladeşlilerin Ramazan Bayramı dolayısıyla Girne Limanı’nı ziyaret ettiklerini fakat Kıbrıslı Türkler tarafından ırkçılığa maruz kaldıklarını ifade etti.

Sosyal medyada gördüğü paylaşımların Kıbrıslı Türklerin ne kültürüne, ne de insanlığına uymadığını söyleyen Şenkul, “Canımız başka şeylerden yanıyor diye gariban insanlar üzerinden ırkçılık ve/veya mikro milliyetçilik yapamayız, yakışmaz” dedi.

Murat Şenkul’un açıklaması şöyle:

“Kendime bayram yazıları 3:

Kıbrıs’ın kuzeyinde Pakistan ve Bangladeşliler ne yapabilir?

Bahçemizi temizleyebilir, benzinimizi koyabilir, inşaatımızda çalışabilir, restaurantta yediğimiz yemekleri kaldırabilir, bulaşıklarımızı yıkayabilirler hatta çocuklarımıza bakabilirler.

Öte yandan:

Yılda 2 defa 2 gün bayram tatiline çıktıklarında bu gariban insanlar o günlerde;

Sokağa çıkmasalar, çarşıya inmeseler bir de bizim gibi yenilenen Liman’ı görmeye gelmeseler ve biz üstün ırk Kıbrıslı Türklerin göz zevkimizi bozmasalar çok iyi olurdu.

Neyse, bugün limana gidebiliriz, göz zevkimizi bozanlar var ya, bize göre olmaları gereken tek yere, işlerinin aslında bizim işlerimizin başına döndüler…

Ülkede sapla saman gerçekten iyice karıştı.

İnsan gibi yaşayabilmek uğruna vatanından binlerce kilometre uzağa gitmek zorunda kalan, hiçbir gayrı yasal işe bulaşmayan, taşkınlık yapmayan, alkollü araba kullanmayan, uyuşturucu içmeyen/satmayan,

kısaca tek derdi ekmeği olan insanlar ne kadar dokunmuş bize…

Kara para aklayan, ülkedeki kuralları hiçe sayan, her türlü illegal işlere bulaşanlar, sokaklarda ferrari ile gezerken, en lüks yatlara binerken, restaurantların baş köşelerinde sonradan görmeliğin dibine vuruyorken ise pek bir sessiziz.

Neyse bu bayram vesilesi ile ülkede ne kadar çok yabancı çalışan olduğunu bilmeyenler de öğrenmiş oldu.

Ülkedeki birçok emek güce dayalı işleri yapmalarının yanında bu emekçi insanların ülkemize ve bizlere bir faydası daha olduğunu biliyor muydunuz ?

Onu da yazalım:

Sosyal sigorta emeklileri bugün sorunsuz ödeniyorsa bunu bu beğenmediğimiz insanların sigorta primlerine borçluyuz.

Bu yazdıklarım bazılarımızın hoşuna gitmeyecek ama bayramın ilk 2 günü özellikle sosyal medyada gördüğüm paylaşımlar biz Kıbrıslı Türklerin ne kültürüne, ne insanlığına uymaz, biz bu değiliz.

Canımız başka şeylerden yanıyor diye gariban insanlar üzerinden IRKÇILIK ve/veya MİKRO MİLLİYETÇİLİK yapamayız, YAKIŞMAZ…”